Докторантура є формою підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації. Заклади вищої освіти четвертого і третього рівня кваліфікації та прирівняні до них структури можуть відкривати докторантуру, якщо відповідають стандартам з кадрів, матеріального та експериментального обладнання.
Згідно Закону “Про вищу освіту” Докторант – це особа, яка вже має науковий ступінь кандидата наук і зарахована до докторантури для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук.
Кількість місць і умови вступу визначаються навчальним закладом виходячи з політики Міністерства освіти і виділеного фінансування. За аналогією з освітою у ВУЗах, передбачені бюджетні та контрактні місця. Конкретні остаточні дані прийому визначають набір фахівців.
Обов’язкові вимоги для вступників до докторантури:
Підставою зарахування є рішення Вченої ради та Наказ директора навчального закладу. Вступні іспити не передбачені. Майбутній докторант зобов’язаний надати план дисертаційного дослідження і доповідь.
Перелік обов’язкових документів:
Докторант особисто надає укомплектований пакет документів вченому секретарю. Тема дисертації і науковий консультант затверджується на Вченій раді не пізніше трьох місяців після зарахування докторанта.
Докторанти, які навчаються у форматі державного замовлення, мають право отримувати стипендію в розмірі 60% окладу за основним місцем роботи, однак ця цифра не може бути більше посадового окладу доцента кафедри.
Головним орієнтиром на написанні дисертації на здобуття ступеня доктора наук є план. Його підготовка здійснюється максимально ретельно. Обов'язковою умовою є своєчасне виконання кожного пункту плану. Тільки після цього допускається перехід на новий етап. Допуск до наступного етапу робіт надається один раз в семестр.
В основу підготовки закладена освітня програма в після вузівському форматі, який формується з урахуванням специфіки і характеристик спеціалізації докторанта. Програма складається з двох частин – наукової і навчальної. Під науковою складовою мається на увазі безпосереднє написання докторської роботи, публікації та дослідницька діяльність.
Навчальні заклади мають право самостійно розробляти програми, в залежності від переліку та специфіки основних напрямів.
Майбутні володарі статусу доктора наук при навчанні отримують додаткові привілеї, а саме:
Додатковим бонусом служить шанс отримати посаду наукового співробітника на дворічний термін, якщо в рамках дослідження порушені соціально-значимі цілі. Крім того, навчання в докторантурі є корисним практичним досвідом, особливо якщо в подальшому докторант планує викладати.
Навчання в докторантурі здійснюється протягом трьох років. У кожному навчальному році є академічні періоди, що включають час практики, експериментальної діяльності, проміжних атестацій, канікул.
Статусу доктора наук передує попередній захист, який оцінюють представники вченої ради. Для основного публічного захисту використовується формат дискусій. Результатом стає присудження або відмова у присудженні наукового ступеня. Це завершення наукового компоненту програми.
В рамках освітнього компонента передбачена підсумкова атестація. На ній докторант демонструє свій рівень знань по обов'язковому, базовому циклу дисциплін та профілюючих предметів. Терміни комплексного іспиту закріплюються в індивідуально складеному плані та календарі.
Що важливо знати?
Вартість докторантури варіюється в залежності від ВНЗ, специфіки напряму і форми навчання. Діапазон становить від кількох сотень до кількох тисяч доларів на рік. Наприклад, в Інституті міжнародної освіти ОНУ ім. Мечникова, вартість на поточний рік становить 1 тисячу доларів, а Харківський національний університет радіоелектроніки зараховує докторантів, які готові заплатити 21 тисячу гривень на рік.
Компанія «Дегрі-Сервіс» надає послуги з написання дисертацій та інших наукових робіт. Ми забезпечуємо повний супровід до захисту, гарантуємо консультаційну та практичну вартість, демонструємо кращий результат. З нами навчання в докторантурі пройде на позитивній ноті.
Цікаві статті по темі:
- Що таке академічна доброчесність?
- Як змінити наукового керівника в аспірантурі?
- Кращі гранти для вченого
- Як скласти кандидатський мінімум?
- Хто такий доцент?