Наука всебічно охоплена процесом глобалізації. Така тенденція має масу переваг і надає безліч можливостей. Наприклад – продемонструвати свої напрацювання світу, опублікувати наукові статті в міжнародних виданнях. Однак і вимоги відповідні – матеріал повинен бути зрозумілий для всієї цільової аудиторії. Саме тому впроваджують універсальні стилі оформлення робіт. Один з них – APA style.
APA style – стиль Американської психологічної асоціації, запропонований як універсальний алгоритм оформлення посилань, цитат і складання бібліографічних описів. Переважно він застосовується в роботах, присвячених напрямкам громадської науки, включаючи право, психологію, соціологію.
Цим науковим галузям характерна велика кількість джерел і широке охоплення досліджуваного матеріалу в рамках дослідження. Саме тому наявність 2-3 посилань на сторінці вважається нормою, як і перелік джерел, сума яких обчислюється десятками, а в окремих роботах – навіть сотнями. При такому розкладі немає сумнівів, що потрібно упорядкування. І АПА стиль вважається одним з оптимальних варіантів.
Головні принципи:
У внутрішньо текстових посиланнях завжди повинна відображатися інформація про автора наукової праці або редактора, упорядника, якщо автор відсутній, назва цитованої праці, рік видання і сторінковий інтервал. Парафраз ніколи не береться в лапки, на відміну від цитати всередині речення. Дата завжди вказується в дужках, хоча може слідувати як всередині речення відразу після прізвища та ініціалів, так і наприкінці речення, разом з прізвищем та сторінками.
В цілому для APA style характерна логічність і зрозумілість, хоча на перший погляд і не скажеш. Незважаючи на велику кількість пунктуації завжди, коли мова йде про бібліографію, в цій варіації наявність розділових знаків зведено до мінімуму. Наприклад, тут не використовується коса лінія «/» і практично не зустрічаються крапки з комою «;». Переваг багато.
Як бути, якщо автор дослідження запозичує не конкретні фрази, а ідею, концепцію або згадує роботу в цілому? Посилання також оформляється, але діапазон сторінок не враховується.
Бібліографічний список завжди розміщується на останній сторінці / сторінках дослідницької роботи і завжди на окремому аркуші. Його зміст має бути таким, щоб кожен бажаючий міг скористатися вихідними даними і без проблем вийти на першоджерело. Для цього важлива грамотність і чіткість посилань. Назва списку використаних джерел - Список посилань.
Тема розміщується посередині звичайним шрифтом без лапок. За всім списком встановлюється подвійний міжрядковий інтервал. Для перерахування цитованого матеріалу переважно використовується алфавітний порядок, виходячи з прізвищ автора.
Якщо у джерела немає автора - застосовується перерахування за алфавітом, спираючись на назву наукової праці. Якщо в дослідженні є посилання на одного і того ж автора, але різні його роботи, в бібліографії вони розташовуються в хронологічному порядку на поточний рік видання від більш раннього до більш пізнього.
Рекомендації і норми оформлення зводяться до таких принципів, як достовірність, інформативність, грамотність. Поки що ми на етапі розвитку науки, коли не тільки зміст, а й форма мають значення. Тому є правила вказівки джерела, в тому числі послідовність розміщення інформації і пунктуація.
Для більш легкого візуального сприйняття наведемо дані в формі таблиці і опишемо, які елементи є обов'язковими для найпопулярніших видів джерел.
Вид |
Елементи опису |
Приклади |
Книга |
Прізвище, Ініціали. Рік - в дужках. Назва книги: Pre-call (номер видання). Місце видання: Видавництво. |
1) Farrell, S. E. (2015). A life inspired (3d ed.). Hoboken, NJ: Wiley. 2) Хорольский, Д. А. (2019). Редакционная политика публицистических изданий. Харьков: Ранок. 3) Buhle, P., Mullins, J. W. & Komisar, R. (2018). Wiley revenue recognition: Rules and scenarios. New York, NY: Metropolitan Books. |
Частина книги |
Прізвище автора розділу; Ініціали. Рік - в дужках. В Назві розділу: Ініціали Прізвище редактора або укладача (відповідальність), Назва книги: Pre-call (номер видання). Сторінковий інтервал - в дужках. Місце видання: Видавництво.
|
1) Харитонов, Е. (2018). В Стратегические исследования. В. Компаниец (Ред.), Приоритеты инвестиционного обеспечения (2-е издание). (с. 67). Киев: ЮнСтрим. 2) Grosman, D. (2015). Art. In D. Simmons (Ed.), New critical essays on Kurt Vonnegut (p. 87). New York, NY: HarperCollins Publishers.
|
Багатотомні видання |
Прізвище автора багатотомного видання, Ініціали, & Прізвище редактора, Ініціали (Ред.). Рік - в дужках. Назва багатотомної праці: Pre-call Номер видання - в дужках. Діапазон томів - в дужках. Місце видання: Видавництво.
|
1) Михайленко, Т., & Шульга, О. (Ред.). (2020). Избранные произведения (Т. 1-2). Харьков: Украинская энциклопедия. 2) Bragg, S. M. (2019). The prose works of John Milton (Vol. 1-2). New York, NY: Palgrave Macmillan.
|
Статті з журналів |
Прізвище, ініціали. Рік - в дужках. Назва статті: підназва. Назва журналу, Номер журналу, Сторінковий інтервал.
|
1) Кравченко, Д. (2018). Современные тенденции криминализации деяний, связанных с незаконным оборотом наркотиков. Правовед, 14 (2), 32-34. 2) Konopacki, M. (2017). The prose works of John Milton. New York, NY: Palgrave Macmillan.
|
Електронні ресурси |
Прізвище, ініціали. Рік - в дужках. Відтворення з http або doi. |
1) Миронова, Г. (2017). Право интеллектуальной собственности. Харьков, ЦУН. Воспроизведено с http://culonline.com.ua/full/959-pravo-intelectvlasn_dahnopdf.html 2) Grosman, D. (2019). A touch for funny bones and earlobes. New York Times, p. C3. Retrieved from www.nytimes.com. |
Нормативно-правові акти |
Назва закону або статуту, або наказу. Номер закону § Номер розділу і номер статті. Рік затвердження - в дужках.
|
1) European charter. 85. ES. §11502et seq. (2015). 2) Про национальную полицию № 580-VIII § разд. I ст. 8. (2016). |
Як бути, коли у джерела кілька авторів? Якщо їх не більше семи, в описі перераховуються прізвища та ініціали кожного, через кому. Тільки між останніми двома замість коми проставляється союз &. Якщо авторів більше восьми, вказуються перші шість з них, далі проставляється крапки та ім'я останнього учасника
APA style - поширений варіант оформлення цитат і літератури, особливо коли мова йде про закордонні публікації. У компанії «Дегрі-Сервіс» ви завжди зможете замовити наукову роботу з будь-якого профілю і не переживати за дотримання вимог. Досвід і професіоналізм наших авторів допоможуть досягти мети!
APA-style_оформлення_джерел - тут можна безкоштовно завантажити файл з детальним описом та прикладами!