Термін навчання в аспірантурі – чотири роки. За цей період можуть настати різні обставини, у тому числі ті, що спонукають прийняти рішення залишити навчання. Підстав для відрахування багато. Але практика показує, що здебільшого це рішення самих аспірантів. На підставі чого можуть відрахувати претендента, і як проходить процедура – розберемо у цій статті.
Головна причина відрахування аспірантів в українських ВНЗ – невиконання індивідуального плану аспіранта. Причому маються на увазі грубі порушення, такі як порушення графіка підготовки розділів дисертації, зриви термінів складання іспитів, відсутність дій для публікації статей.
Серед інших причин, закріплених законодавчо:
Відрахування з аспірантури – це питання вміння та бажання планувати свою діяльність. У цьому аспекті позиції аспірантів міцніші проти позиції студентів. Везіння, суб’єктивність викладачів, випадковість відрахування фактично неможлива. Несподіваність і непередбачуваність виключаються. Тобто аспірант заздалегідь може передбачити, що на нього чекає.
Понад 80% аспірантів вступають до аспірантури закладу вищої освіти, де вони отримали диплом магістра. Експерти вважають таку тенденцію «за накатаною» тривожним знаком для розвитку науки країни.
Статистика показує, що лише 10% аспірантів сягають захисту дисертації. Багато хто приймає рішення не доучуватися. У тому числі через невисоку заробітну плату, невеликий розмір стипендії. Звичайно, 6705 гривень вище за стипендію рядового студента, але явно недостатньо для дорослих фахівців з дипломами магістра.
Для відрахування з аспірантури потрібно написання заяви з підписом. У заяві конкретизуються причини та вказується вичерпна інформація. Це важливо, щоб “не обривати всі кінці” для перспективи можливого відновлення у майбутньому.
Заява має бути передана до ректора для розгляду та візування. На основі заяви оформляється наказ про відрахування. Аспірант ознайомлюється із наказом під підпис. Для цього приділяється три дні з моменту затвердження наказу. Якщо аспірант аргументовано відмовляється від ознайомлення, складається відповідний акт із підписом уповноваженої особи.
Якщо аспірант не з’явився, наказ надсилається поштою. Якщо листа отримано, вважається, що аспірант автоматично з ним ознайомився. Доказом завершення навчання є довідка про навчання в аспірантурі, видана на руки аспіранту.
Якщо аспірант отримував стипендію та навчався на бюджетній формі, йому слід звернутись до бухгалтерії вищої установи для заповнення документів про відмову від виплати стипендії. Банківські картки здаються. Якщо аспірант-контрактник – розривається договір про освіту.
Якщо аспірант захищає дисертацію доктора філософії раніше, ніж закінчено термін навчання в аспірантурі, він має право припинити навчання, написавши заяву за власним бажанням, та написати заяву на компенсацію невиплаченої стипендії за поточний рік, а також піти в оплачувану відпустку за цей же рік.
Аспірант може відновитися до закладу вищої освіти, в якому раніше навчався, а також якщо він навчався в інших освітніх установах України з державною акредитацією за відповідним профілем підготовки. Термін – пізніше 10 років після відрахування.
Відновиться можна за тією ж професійною освітньою програмою, з якої суб’єкт був відрахований. А також за альтернативним, але відповідним основним профілем. Що ще треба знати?
Відновити навчання можна на тому етапі, з якого воно було припинено, із округленням до початку навчального року. У разі відновлення навчальної особи з іншого ВНЗ, формується особиста справа та розробляється новий індивідуальний план навчання.
Термін розгляду заяви про поновлення – два місяці. Результатом стає наказ ректора про відновлення чи мотивовану відмову у неможливості відновлення.
Щоб відрахування з аспірантури вас не торкнулося, виявляйте відповідальне ставлення до процесу. Не можете самі? Делегуйте обов’язки. Компанія «Дегрі-Сервіс» допоможе успішно закінчити аспірантуру та виконати на замовлення всі види аспірантських робіт, у тому числі допоможе з написанням дисертації.