Присвоєння вченого звання – логічне продовження професійного розвитку вчених або науково-педагогічних працівників. Професори вважаються вищою ланкою ланцюжка. Ними не народжуються, а стають. Цьому передує довгий шлях. У статті розберемося, яким критеріям і вимогам повинні відповідати професора України.
Рішення про присвоєння вчених звань професора в установах вищої освіти приймають вчені ради. Організовується таємне голосування. На засіданні мають бути присутні дві третини складу, інакше воно вважається неправомочним. Рішення прийнято, якщо з присутніх три чверті голосів віддано «за».
Рішення має «термін придатності» – воно дійсне тільки протягом одного року. Для того щоб вчене звання було присвоєно, потрібно затвердження рішення атестаційною колегією МОН. Вчена рада враховує відгуки мінімум шести співробітників установи, у яких є статус професора, доктора або кандидата наук.
Підтвердженням отримання вченого звання професора є атестат, виданий МОН. На його оформлення відводиться два місяці з моменту прийняття рішення.
Професорами можуть стати співробітники вищих навчальних закладів, в тому числі післядипломної освіти, які здійснюють освітню діяльність за відповідною спеціальністю на належному рівні. Претенденти оцінюються за такими критеріями:
Вчене звання професора співробітникам наукових установ може бути присвоєно, якщо на додаток до вище перерахованих пунктів буде три статті (тобто на одну більше) в міжнародних базах Scopus і Wos, а також якщо співробітник підготував мінімум трьох кандидатів наук (докторів філософії).
На рішення вченої ради про присвоєння або відмову у присвоєнні звання професора може бути подана апеляція до вченої ради або МОН протягом двох місяців.
Кожен професор – доктор наук, але не кожен доктор наук – професор. Професори – це посада. Вона вважається максимально високою в ієрархії науково-педагогічних кроків. Професор як вчене звання присвоюється за результати роботи.
Доктор – вчений ступінь. Вона присвоюється за захист дисертації. Докторами можуть бути і доценти, і викладачі і просто особи, давно вже не науковці і реалізовані в іншій сфері.
Відмінності в повноваженнях. Статус професора зобов’язує забезпечувати потрібний кваліфікаційний рівень своїх співробітників, здійснювати організаційний процес, дослідницьку діяльність, готувати кандидатів наук, публікувати статті. Доктора наук – довічний статус. Їх повноваження залежать від того, в якому векторі вони продовжили кар’єру.
Офіційний оклад професора в Україні (не враховуючи надбавки за вислугу років, високі досягнення тощо) – 10788,09 гривень. З надбавками сума може бути збільшена максимум на 170%. За вчене звання професора передбачена доплата 33%.
Компанія «Дегрі-Сервіс» допоможе пройти шлях професійного становлення в сфері викладання та науки. Ми виконуємо на замовлення «під ключ» всі види наукових робіт, в тому числі пишемо дисертації і готуємо публікації для Scopus і WoS.