Дисертація та її захист – одна з найважливіших подій у житті кожного аспіранта та професора, який хоче підвищити свій статус у науковій спільноті. При цьому для проходження процедури захисту необхідно не лише підготувати матеріал дослідження, а й усі необхідні документи – відгук та висновок, про які ми поговоримо докладніше.
Кількість офіційних опонентів, які мають надати відгук на вашу роботу, варіюється в залежності від того, яку дисертацію ви плануєте захищати – кандидатську чи докторську. Відповідно до норм, встановлених урядом та Міністерством освіти, які регламентують присвоєння наукових ступенів, для вдалого захисту кандидатської роботи необхідно мати двох опонентів, а для докторської – трьох.
Перелік опонентів, які складатимуть відгук на вашу роботу, формується вченою радою вашого навчального чи наукового закладу.
Існує й низка обмежень, яких необхідно дотримуватись. Наприклад, опонент не може працювати в одній організації з людиною, відгук на чию дисертацію він планує опублікувати. Це можливо лише в тому випадку, якщо у обох співробітників підписано трудовий договір, але при цьому вони, наприклад, працюють у різних будинках чи філіях.
Відгуки є обов’язковим елементом, без якого неможливо пройти процес захисту дисертації на здобуття наукового ступеня. За своєю суттю вони є відлунням старих часів, коли кожне наукове відкриття чи дослідження супроводжувалося гарячими суперечками та диспутами, відкритими зборами, де кожен бажаючий міг висловити свою думку на підтримку чи критику поданої ідеї. Примітна риса наукового відгуку на роботу – літературний та науковий стиль, а також наявність усіх складових частин – вступу, центральної частини та висновку.
Відгуки обов’язково повинні бути опубліковані онлайн у джерелах, передбачених вашою навчальною установою.
Що має бути у відгуку на дисертацію:
Для отримання відгуку необхідно розсилати заздалегідь підготовлений автореферат. Його стилістика, а також наповнення встановлюються чинним ДСТУ. При цьому здійснювати розсилку можна тільки за тим списком адресатів, які затверджені дисертаційною комісією, і який часто включає кілька десятків адрес.
Відгуки виходять за допомогою рецензентів, які можуть викладати його у досить вільному форматі. Головне правило – наявність усіх вищезгаданих пунктів, інакше відгук не буде зарахований ВАК. Для того, щоб рецензія була успішно додана до роботи, важливо, щоб вона складалася з неупередженої оцінки, де особлива увага має приділятися самому дослідженню, а не тому, що перед рецензентом є робота опонента.
Не менш важливим документом, що розглядається ВАК при проходженні захисту дисертації, є і висновок, отриманий в організації, де створювалася робота та проводилося дослідження. Підготовкою висновку займається як організація загалом, а й безпосередньо профільна кафедра, до якої належить дане дослідження, викладене у роботі. Додатково для оцінки релевантності, важливості та правильності виконаного дослідження можуть залучатись фахівці з інших кафедр та напрямків.
Висновок організації повинен мати такі пункти:
Вища атестаційна комісія не виставляє жодних вимог щодо форми викладу чи оформлення висновку, який може бути довільним.
Після того, як висновок буде підготовлено, він має бути підписаний директором установи.
Ще один елемент, без якого дисертація не може бути захищена, – це акт про впровадження її результатів. З його допомогою підтверджується не лише актуальність, а й практична користь дослідження, можливість застосування описаних методик чи висновків, їхнього цільового впровадження. При цьому можна подати як акт з одного, так і з кількох виробництв за бажанням, якщо такі є, де має бути відзначено важливість дослідження, його результативність та можливість застосування для отримання економічної вигоди.
Акт повинен складатися з:
Акт повинен мати всі підписи та завірені печатки, а також персональну позначку від директора або заступника генерального директора підприємства.
Підсумовуючи, слід зазначити, що підготовка всіх документів та актів дозволить якісно підготуватися до захисту власної дисертації. Рекомендації, висновки та відгуки, отримані в них, допоможуть ВАК краще оцінити якість виконаної роботи та відповісти на запитання, що цікавлять. А якщо ви потребуєте допомоги для отримання наукового звання – ви можете замовити кандидатську дисертацію у компанії «Дегрі-Сервіс», що надає гарантію на свої роботи, а також високий рівень якості та унікальності тексту.
У середньому для дисертації потрібно два-три опоненти.
Для захисту важливо підготувати акт про впровадження результатів, висновок від навчального чи наукового закладу та відгуки опонентів.