Отримання кандидатського ступеня в Україні доступно двома способами – проходження програми аспірантури та здобувачі. Другий варіант важче, але може стати зручною альтернативою для тих учених, які ще не зупинилися на конкретній сфері інтересів.
Фактично кожен молодий фахівець перебуває в постійному стані здобування: пошук профілю, інструментів для розвитку, області реалізації знань. Це шлях знаходження себе, і не завжди він повинен слідувати за маршрутом «магістратура-аспірантура».
Здобувачі, по суті, являють собою статус фахівця, який закріплений за певною кафедрою для здійснення підготовки кандидатського дослідження та безпосереднього його написання. Ці особи не є аспірантами.
Претендентами можуть бути особи, які відповідають наступним умовам:
Кандидати також повинні скласти обов’язковий кандидатський мінімум. Це державні іспити з іноземної мови, спеціальної профільної дисципліни та філософії науки. Тільки після здачі буде відкрито доступ до наукових досліджень. Умови аналогічно правилам для аспірантів.
Здобувач може прикріплятися до кафедри на строк до 6 місяців. Це загальне правило, з якого є винятки. Максимальний термін прикріплення за чинним законодавством – 3 роки. За цей період студентом проводиться фінішне доопрацювання роботи, готується попередній захист і власне захист.
У здобувачів є право самостійно вибирати, хто буде науковим керівником. Якщо претендент на статус кандидата науки має запатентовані розробки, контроль процесу написання дисертації здійснює консультант.
На практиці є прихильники шляху проходження аспірантури або отримання наукового ступеня за рахунок здобуття наукового ступеня. Другий варіант, незважаючи на певні труднощі, може стати єдино доступним, актуальним або максимально зручним для наступної категорії осіб:
За часом формат здобуття передбачає великі витрати, але це своєрідний режим «фріланса». Фахівці не обмежені жорстким часовим режимом, тому займаються написанням дисертації в будь-який зручний час, у тому числі поєднуючи процес з роботою, материнством, звичним перебігом життя.
Підготовка кандидатської дисертації у рамках здобувача хоч і вважається самим лояльним по часу форматом, але не може тривати вічно. Максимальна тривалість процесу для тих, хто не числиться в аспірантурі – 10 років.
Здобувачі має свої переваги. В першу чергу мова йде про вартість. Шлях до захисту кандидатської дисертації в обхід аспірантури обійдеться значно дешевше. Однак процес займе набагато більше часу. Середня тривалість – близько 5 років.
Важливий нюанс для шукачів – неможливість отримати відстрочку від армії до моменту захисту. Це суттєва відмінність від аспірантури. Однак, після отримання статусу кандидата наук здобувач має законне право відмовитися від проходження служби і присвятити себе основній діяльності.
Корисно! Правова база України дозволяє писати кандидатську дисертацію не за своєю спеціальністю. Підтвердженням достатнього освоєння предмету служить здача профільного іспиту. Виняток – медична сфера, роботи по якій можуть писати тільки дипломовані медики.
Здобувачі як спосіб захисту кандидатської дисертації без вступу до аспірантури має свої особливості та переваги. Цей формат не можна назвати простим. Воно актуальне для фахівців з вагомим послужним списком, яким є чим поділитися, а також для молодих фахівців, які перебувають в пошуку свого місця в науковому середовищі.
Однак практику і теорію не завжди рівноцінно можна зіставити. Саме тому претендентам буває складніше, ніж аспірантам. Це стосується як іспитів, так і безпосереднього написання або оформлення дослідження. Компанія «Дегрі Сервіс» пропонує комплексну допомогу претендентам на ступінь кандидата наук і гарантує результати, які виправдовують довіру. Ми працюємо на ваш успіх, адже ви цього заслуговуєте!
Цікаві статті по темі:
- Кандидатська і докторська дисертація - відмінності у вимогах
- Де взяти і як вибрати тему для дисертації
- Структура дисертації
- Вимоги до кандидатської дисертації