Роль наукових керівників в контексті підготовки дисертації складно переоцінити. Це перші критики, радники, експерти. Однак нерідкі випадки, коли здобувач змушений обирати заміну з об’єктивних чи суб’єктивних причин. Чому так відбувається і яких правил зміни наукового керівника варто дотримуватися? Розберемося в цій статті.
Таке трапляється. Причин може бути безліч: починаючи від надмірної завантаженості і завершуючи особистою неприязню. Кураторство передбачає певні витрати часу, зусиль, замученість та інтерес. Без цих аспектів плідна робота уявляється важко.
Часто наукові керівники мають статус професорів, беруть активну участь у науковому житті, їздять на семінари, конференції, міжнародні відрядження. Їм ніколи. У цьому випадку чесно і порядно відмовитися від керівництва, щоб не нашкодити кандидату своєю байдужістю.
Ще одна з безлічі причин відмови – суперечність поглядів на досліджуване питання. Думка керівника та автора може не збігатися з якихось фрагментів, результатів, методів дослідження. Тобто має місце дисонанс. В цьому випадку відмова оптимальна.
Корисно! Ініціатива про зміну наукового керівника оформлюється заявою. Здобувач повинен переконливо аргументувати причину. Формат «подобається/не подобається, хочу/не хочу» – не підходить. Рекомендується використовувати максимально коректні та нейтральні формулювання без яскравого емоційного забарвлення.
Наукові керівники – теж люди. Вони можуть хворіти, у тому числі з самими негативними наслідками. Це впливає на продуктивність роботи або зовсім виключає можливість участі в аналізі дисертації.
Як би добре і з розумінням здобувач не ставився до керівника, очікувати одужання не завжди розумно і доцільно. Дисертація пишеться за планом-графіком, і він повинен неухильно дотримуватися. Тому рекомендується змінити керівника. Природно, це питання варто обговорити з самим керівником.
Сценарій зміни наукового керівника неминучий, якщо він помер. На жаль, незважаючи на всю трагічність, ситуація вимагає негайного вирішення, оскільки терміни написання дисертації не нескінченні. Крім того, буде потрібен час, щоб новий науковий керівник увійшов у курс справи.
Дослідження вносить свої корективи, іноді в діаметрально протилежну сторону. Заміна теми – дуже поширений сценарій. Однак не завжди профіль наукового керівника відповідає новій тематиці. У цьому випадку заміна є вимушеною, особливо якщо роботи куратора містять протилежну позицію.
Які б хороші стосунки не склалися, головне – професійний підхід. Наприклад, якщо науковий керівник більшу частину життя присвятив питанням статусу учасників судочинства. Однак нова тема стосується ювенальної юстиції. В цьому випадку логічним рішенням є зміна керівника на більш компетентного куратора в цьому питанні.
Дозвіл на призначення наукового керівника дає Вчена рада. Нове призначення після зміни попереднього куратора має бути оформлене не пізніше 30 днів. Якщо кандидат підбирається самостійно, він повинен надати заяву встановленого зразка, витяг на підтвердження прикріплення до аспірантури.
Куратори проекту можуть просуватися по кар'єрних сходах як вгору, так і знижуватися в посаді. Нерідко зустрічаються ситуації переведення в інший регіон або філію. Спектр обов'язків суб'єкта звужується або розширюється, однак кураторство припиняє входити в це коло.
Такий сценарій не залишає іншого виходу, ніж зміна наукового керівника. По-перше, так здобувач позбувається ризику бути проігнорованим, по-друге, втрачаються офіційні підстави співробітництва. Чим швидше буде оформлено зміну, тим швидше і легше вирішиться питання з новим науковим керівником. Крім того, при хороших взаєминах сам куратор може порекомендувати кандидатуру.
У заяві автор наукової роботи повинен обґрунтувати свою позицію, орієнтуючись на такі пункти: специфіка особистості та темпераменту керівника; тематика дисертації; особливості функціонування та внутрішньої політики наукового закладу; взаємини наукового керівника і керівництва навчального закладу.
Нерідко зустрічаються ситуації, коли автор і науковий керівник не знаходять взаєморозуміння. Поширена причина – «ненав'язлива» пропозиція куратором своїх послуг на платній основі. Наукова праця та її фрагменти будуть незадовільними до нескінченності, якщо науковий керівник не домагається свого.
Прикро, коли автор дійсно хоче самостійно написати матеріал і докладає до цього всіх зусиль. Але матеріальний аспект і бажання заробити бере верх. Звинувачення в корупції не завжди дозволяє досягти бажаного результату, а зміна керівника стає оптимальним безконфліктним рішенням.
Однак зустрічаються сценарії «навпаки». У претендента або аспіранта немає фізичної можливості підготувати дослідження, а науковий керівник не погоджується допомогти за винагороду і проявляє принциповість. З одного боку, він чинить правильно. Але з іншого боку, у вас робота, інші обов'язки, навантаження, і час підтискає. Як вчинити?
У цій ситуації відмінним альтернативним варіантом є звернення в компанію «Дегрі-Сервіс». Ми багато років готуємо на замовлення дисертації та інші види наукових робіт, забезпечуємо супровід до захисту і гарантуємо якість. З нами вигідно, надійно і комфортно.
Цікаві статті по темі:
- Що таке академічна доброчесність?
- Кращі гранти для вченого
- Порядок вступу до докторантури
- Як скласти кандидатський мінімум?
- Хто такий доцент?