Монографія – та праця, з якою рано чи пізно стикається будь-яка людина, яка хоче здобути науковий ступінь чи вчене звання. Писати її непросто, адже існує ціла низка вимог, як у плані технічного оформлення, так і щодо змісту даного виду роботи.
Що таке монографія?
Авторська монографія являє собою наукову працю, в якій автор висвітлює свою точку зору з того чи іншого питання, описуючи при цьому методику дослідження, досліджуючи та інтерпретуючи виконану роботу. На відміну від дисертації (яка за складністю підготовки знаходиться приблизно на одному рівні), результати цього дослідження позначаються на сторінках книги, яка потім розходиться тиражем бібліотеками країни.
Монографія – це не просто про амбіції та престижність вченого в науковому середовищі. Це також один із важливих моментів, від яких залежить кар’єра людини, яка вирішила пов’язати своє життя з наукою. Монографії потрібні для успішної реалізації себе, здобуття вченого звання і т.д. В Україні також досить популярні різноманітні конкурси, на які подаються ці роботи – подаючи роботу на них, можна претендувати на отримання стипендії, гранту і не тільки.
На відміну від дисертації, монографія пишеться простою доступною мовою і призначена для ширшого кола читачів.
Потрібна допомога у підготовці роботи?
Що обов’язково має бути у монографії?
Монографія повинна:
- повністю розкривати обрану тему на основі досліджень автора та бути самостійним завершеним глибоким дослідженням;
- не суперечити загальноприйнятим науковим теоріям (при цьому робота може демонструвати новий погляд на проблему). Але це скоріше про роботи, пов’язані з точними науками – юриспруденція, психологія, філософія, педагогіка та інші схожі спеціальності досить гнучкі у цьому плані;
- наголошувати на важливості розглянутого питання у всіх розділах.
Якщо говорити про складові монографії, то вона повинна включати в себе:
- Титульна сторінка. Тему слід зазначити зрозуміло, лаконічно, чітко. Назву краще не робити надто довгою. 5-6 слів цілком достатньо для того, щоб передати суть того, що буде викладено на сторінках роботи.
- Зміст. До нього важливо включити всі розділи, список літератури, програми.
- Передмова. Вона повинна пояснювати мету написання роботи та описувати короткий зміст кожного розділу. Тут також часто пишуться подяки рецензентам, завдяки яким стала можливою публікація роботи тощо.
- Вступ. Має структуру початкового розділу та призначений для ознайомлення читача із суттю досліджуваного питання.
- Основний розділ. Ця частина монографії є найбільшою. Основний розділ має бути поділений на підрозділи. У першому розділі можна розглянути позиції авторитетних учених з питання, що вивчається, і зробити щось на кшталт огляду літератури, хоча все залежить від особливостей обраної теми і манери подачі матеріалу автором.
- Висновок. У ньому підбиваються підсумки та даються рекомендації щодо практичного застосування отриманих результатів. Це можуть бути сформульовані ідеї щодо удосконалення законодавства, запропоновані варіанти анкетування для опитувань психологів тощо.
- Список використаної літератури.
Вимоги до оформлення монографії
Вимоги до монографії диктують мінімальний обсяг від 5 авторських аркушів. Серед основних вимог, які пред’являються до таких видів робіт, можна назвати такі:
- Формат текстового файлу – doc Microsoft Word.
- Розмір полів – 2 см.
- Графіки, малюнки тощо розміщуються до полів друкованої сторінки, щоправда може бути використаний й інший варіант оформлення – у вигляді додатків до роботи, які виносяться на кінець роботи.
- Шрифт тексту – Times New Roman 14.
- Абзац – не більше 1,5 см.
- Номери сторінок та назви малюнків вказуються під ними, вирівнюються по центру.
- Нумерація, що використовується, повинна бути наскрізною. Титульний лист не нумерується, але входить до загальної кількості.
- Монотематичність – монографія, на відміну підручника, покликана розкривати якусь конкретну тему чи пов’язані між собою теми.
- Коректність викладу. У роботі має використовуватися прийнята науковою спільнотою термінологія, номенклатура тощо.
- Список використаних джерел має бути оформлений відповідно до ДСТУ.
Вплив монографії на кар’єру вченого
Якщо аналізувати кожну вимогу, то, звичайно, стає очевидним, що підготувати якісний матеріал не так вже й легко. Але трудовитрати повністю виправдаються результатом. Публікація авторської наукової праці сприяє розвитку науки та покращує репутацію вченого серед колег. Позитивна репутація, яку матиме претендент – запорука швидкого кар’єрного зростання. Цінність та актуальність описаної наукової роботи підтверджується рецензією авторитетних учених.
Як оформляти монографії у списку літератури?
Відповідно до ДСТУ 8302:2015, позатекстові бібліографічні посилання у списку використаних джерел наводяться як перелік бібліографічних записів (зазвичай нумерований список). Монографії у списку джерел оформляються так:
- Біоенергетичний потенціал лісостепової та поліської зон України та перспективи його використання: монографія / ред. В. І. Ладика. Суми : Унів. кн., 2009. 304 с.
Якщо написання та оформлення монографії видається важким завданням, а будувати кар’єру у сфері викладацької чи наукової діяльності дуже хочеться або ж на цю наукову працю просто немає часу, варто замовити монографію в “Дегрі Сервіс”. Авторський колектив компанії просто величезний, причому кожен з авторів – справжній професіонал своєї справи, який добре розуміється на всіх нюансах і тонкощах підготовки даного виду робіт. Серед переваг оформлення замовлення у нас можна відзначити не лише високий рівень професіоналізму, а й:
- дотримання обумовлених термінів. Звичайно, коли йдеться про такі питання, то день, два або навіть тиждень не особливо грають роль (як наприклад у випадку з курсовою або магістерською), але все ж таки автори завжди виконують все вчасно, без зволікань;
- доступні ціни на послуги;
- європейський рівень сервісу. Менеджери компанії завжди на зв’язку роблять все для максимально комфортної співпраці замовника та автора роботи.
- Скільки часу потрібно на написання монографії?
У кожному випадку терміни обговорюються індивідуально, адже все залежить від того, якою буде обрана спеціальність та тема дослідження, чи має замовник власні напрацювання тощо (дуже часто монографія видається з урахуванням захищеної раніше своєї дисертації).
- Від чого залежить ціна монографії?
Порядок ціноутворення формується виходячи зі: спеціальності, теми дослідження, бажаних термінів підготовки роботи, бажаних обсягів, наявності у замовника опублікованих робіт у даному напрямку або просто напрацювань.