У науковому середовищі при згадці про дисертації на здобуття наукового ступеня все частіше застосовується абревіатура PhD. Якщо ви зацікавилися цим питанням, то напевно маєте загальне уявлення. Спробуємо систематизувати головне.
Абревіатура буквально перекладається як «доктор філософії». Це історичний термін, який на сьогоднішній день має більш широке значення. PhD позначає вищий статус вченого, науковий ступінь, найчастіше присуджується в природничих галузях, включаючи фізику, медицину, біологію.
Враховуючи тенденцію до євроінтеграції, вчені все частіше виявляють інтерес до захисту саме дисертації PhD. Цьому є кілька причин:
Така остання щабель освіти характерна для західних країн і США. У вітчизняному сегменті поняття часто ототожнюється зі статусом доктора наук, тобто вищою ланкою ланцюжка. На сьогоднішній день пропозиції щодо реформи освітньої системи дають зрозуміти про можливість абсолютного переходу на таку модель вчених ступенів.
Цікаво! Ще одне поняття, що застосовується поряд з PhD – ScD. Це також науковий ступінь, привласнюється по окремих вузьких спеціальностей, дослівний переклад якої звучить як «доктор наук». Істотних відмінностей між двома поняттями немає, але це не одне і те ж.
У нашій країні статус PhD ототожнюється зі ступенем доктора або кандидата наук. Сполучник «або» тут не випадковий, оскільки немає чіткого розмежування. Частково дисертація PhD відповідає вітчизняній кандидатській дисертації (статус і авторитет), а частково – докторській (написання та захист).
Головна відмітна ознака й критерій – можливість працювати та розвивати кар’єру за кордоном. Для цих цілей просто статусу кандидата наук України недостатньо. Якщо таке завдання перед вченим не стоїть, PhD можна не розглядати як обов’язкову мету.
Наведемо деякі тези для розуміння різниці між доктором PhD і кандидатом наук:
Для отримання ступеня кандидата наук в Україні не вимагається обов’язкове знання іноземної мови. Для захисту наукової роботи в іншій країні без такого базового досвіду не обійтися.
Незважаючи на реформування системи освіти в нашій країні, краще отримувати вчений ступінь з приставкою PhD в Німеччині, Канаді або США. У цьому випадку статус буде визнаний усіма державами.
Дисертація не втрачає своєї суті незалежно від наявності іноземної абревіатури. Структура приблизно однакова. Точну схему надає конкретний ВУЗ, в якому буде проводитися захист. Але дисертації PhD правильніше буде оцінювати виходячи не зі структурних елементів, а з етапів написання.
Тривалість підготовки такого дослідження становить три роки. Кожному року відповідає етап з певними опціями.
Докторська робота починається з пошуку «своєї» теми, актуального, насущного питання. Здобувач вибирає куратора, наукового керівника, який багато в чому стане головним помічником на найближчі три роки.
Спільно складається план, прогнози по кінцевому результату, формулюється гіпотеза. Найголовніше – дослідник добирає потрібну літературу за темою, проводить трудомістку роботу щодо її аналізу, фільтрації. Це служить базисом визначення унікальності і новаторства обраної теми.
Однак перший рік дослідження не обмежується тільки підбором літератури. Враховуючи специфіку статусу дисертації PhD, повинен підготовлятися ґрунт для експериментів, проектування, створення нових напрацювань.
Спочатку здобувач реєструється на магістерську ступінь (MPhil) і тільки при успішному проходженні першого етапу і наявності очевидного прогресу відбувається автоматична перекваліфікація в кандидати PhD.
Наступний рік підготовки ототожнюється з експериментальною частиною дослідження. Тобто здобувач переходить від теорії до практики. В якому руслі буде проходити процес і як довго він триватиме, залежить від обраної теми та якості підготовки на першому етапі. Проводиться наступна робота:
Саме на цьому етапі формуються всі структурні елементи основної частини дисертації, вимальовується загальна картина, заповнюється обсяг і впорядковується логічний ланцюжок дослідження. Іншими словами – матеріал з «сирих» напрацювань набуває форму повноцінної дисертації.
Саме на цьому етапі розкриваються потенційні можливості вченого, здобуваються корисні знайомства і потрібні знання. Це час проявити відповідальність і продемонструвати перспективність, раз вже взята планка на статус доктора наук PhD.
На третьому році роботи здобувач все записує і оформлює. Це трудомісткий процес, який часто ускладнюється продовженням експериментальної діяльності. Якщо уявити в загальних рисах – дисертація PhD доводиться до досконалості. Позначається структура, укомплектовуються всі елементи, оформлюється список літератури, готуються програми тощо.
Вимоги до оформлення досить універсальні. Точний перелік залежить від місця захисту. Але завжди особливий акцент звертається на формули, виноски, посилання, список джерел, виділення структури. Хоча у форматі PhD як вже говорилося вище, вимоги менш жорсткі.
Складність етапу полягає в тому, що можуть бути виявлені неточності та помилки при систематизації інформації. Їх усунення вимагає додаткових сил і часу. Тому іноземні науковці часто беруть четвертий рік підготовки, що цілком розумно з урахуванням програми фінансування.
Дисертація PhD – це вибір на користь кар'єрного зростання, перспективи, статусу, високих зарплат. Амбітні й талановиті вчені повинні і можуть прагнути до високого статусу доктора наук в міжнародному розумінні. Зі зрозумілих причин це виклик, що вимагає значних зусиль і певних навичок. Компанія «Дегрі Сервіс» пропонує послуги з написання дисертації PhD на замовлення для захисту в Україні та за її межами. Досвід авторів з вченими ступенями і значним стажем дозволяє гарантувати потрібний результат і дотримання всіх вимог за змістом і оформленням.
Цікаві статті по темі:
- Як написати тези?
- Що таке монографія і колективна монографія?
- Як написати анотацію англійською мовою?
- Як оформити дисертацію PhD?
- Як написати автореферат кандидатської та автореферат докторської дисертації?