Наукова стаття – це повноцінне дослідження в мініатюрі. Без публікацій складно уявити перспективи аспірантів і здобувачів, тому знання про правила та секрети написання будуть дуже корисними.
Специфіка залежить від типу статті, тематики, обраного журналу, але в будь-якому випадку успіх визначається якістю підготовки. Підготовчий етап написання займає 70% часу, що цілком виправдано.
Як і в будь-якій справі, у написанні наукових статей головне – почати. В цьому питанні як не можна краще підходить принцип «Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні».
Умовно процес написання статті зводиться до трьох етапів:
Це схема правильного підходу. Сподіватися, що можна сісти і написати гарну статтю з двох-трьох джерел без підготовки, щонайменше, безглуздо. Саме тому збору матеріалу потрібно приділити особливу увагу. Таким способом ви забезпечуєте базис, фундамент, на якому буде вибудувана вся стаття (а в перспективі, і дисертація).
Поради:
Навіщо потрібна ретельна підготовка, хіба не простіше орієнтуватися по ходу написання? Ні. Уявіть ситуацію: ви сіли писати статтю і вже після першого абзацу згадали цікаву статистику, яку бачили в якомусь журналі. Далі ви залишаєте матеріал, відкриваєте Інтернет, шукаєте. Результат – йде багато часу, втрачається концентрація, збивається думка.
Якщо все під рукою, процес піде як по маслу. Адже сама робота по набору тексту і оформлення думки в зв’язну письмову мову займе приблизно 10-15% всього часу. Звичайно, у кожного автора індивідуальний підхід. Але практика показує, коли є підготовлена база, основа, формулюється дуже швидко.
Завершальний етап – коригування. По часу він може тривати довше, ніж саме написання. Стаття перевіряється по багатьом параметрам:
На цьому етапі текст неодноразово вичитується і доводиться до досконалості. Крім того, враховуючи, що публікація готується для конкретного журналу, ретельно перевіряється відповідність вимогам щодо оформлення.
Складайте приблизний план статті. Це можна робити вже по ходу підбору літератури. Пункти плану стануть орієнтирами і допоможуть згрупувати велику кількість матеріалу за змістом, полегшивши тим самим його розуміння.
Згідно з загальноприйнятою класифікацією наукові статті можуть бути:
Незалежно від типу статті кожної з них повинна бути притаманна наукова новизна. Не можна присвячувати статтю вже раніше опублікованим результатам. В такому матеріалі повинні викладатися власні висновки, кінцеві або проміжні результати дослідження, висновки, отримані в ході аналітичної діяльності.
Автор, який опублікував наукову статтю, демонструє і закріплює за собою пріоритетність обраної тематики дослідження. Це важливо з точки зору перспективи захисту дисертації.
Будь-яка наукова стаття починається із заголовку. Це всім відома аксіома. Перше, чому має відповідати такий елемент змісту самої статті. Правильний заголовок максимально точно висвітлює тематику роботи, і повністю збігається зі змістом дослідження. Важливим аспектом є залучення уваги читача.
Важливо включати в заголовок один або кілька основних ключових слів (фраз). Так підвищується шанс, що ваша стаття буде швидко знайдена з пошуку і, отже, буде прочитана зацікавленими особами.
Звертайте увагу на довжину. Двох слів заголовку недостатньо, але і полотно в п'ять рядків теж не доречно. Оптимальна довжина – 10-12 слів.
Як корабель назвеш – так він і попливе. Мабуть, вдала характеристика і для наукової роботи. Однак на практиці часто зустрічаються наступні помилки:
Це наступний елемент структури, що являє собою стислу характеристику статті. Для анотації характерна змістовність і стислість. Достатній обсяг – 500 символів, що еквівалентно п'яти реченням.
Анотація покликана відобразити наукову новизну матеріалу, визначити мету, ключовий висновок, коротко висвітлити наукову проблему і дати інформацію про автора. Важливо відзначити, що це не завжди обов'язковий, але рекомендований елемент структури.
Анотація не повинна містити загальнодоступні і очевидні факти, цитати, подробиці. Її призначення – пошук інформації в пошукових системах і допомогу читачам у виборі потрібної інформації.
Вступна частина наукової статті знайомить з предметом і об'єктом дослідження, відображає, які методи були використані. У цій частині формулюється гіпотеза, відображаються напрацювання попередників.
У вступі окреслюється коло питань, які будуть з'ясовуватися, і які вже з'ясовані і достатньо освітлені. Тут автор наукової статті для більш детального заглиблення у дослідження може посилатися на попередні напрацювання.
Головна змістовна частина наукової статті являє собою основний матеріал, який викладається поетапно і логічно. Це основа формування висновків. З огляду на те, що багато наукових статей пишуться за результатами дослідів і експериментів, в тексті важливо відобразити, наскільки такі експерименти були вдалі і які результати отримали.
Основна частина - це суть роботи. Поряд з текстами використовуються такі засоби візуалізації, як схеми, діаграми, таблиці, формули, графічні моделі тощо. Всі вони повинні бути пов'язані з матеріалом і представляти в сукупності єдине ціле.
Цей структурний елемент наукової статті тезово містить досягнення автора, його напрацювання, об'єктивні висновки. Саме на основі заключної частини у читача формується уявлення про якість отриманих даних. У висновках автор може пропонувати свій аналіз результатів і викладати своє суб'єктивне бачення питання.
Традиційно заключним структурним елементом є список використаної літератури. Він повинен включати вказівку на кожну роботу, яка була згадана або процитована в тексті.
Корисно! Важливий елемент структури наукової статті - ключові слова. Вони повинні максимально точно відображати суть матеріалу і полегшувати пошук інформації в спеціалізованих базах.
Підготовка та оформлення наукових статей - це трудомістка робота. Потрібні певні знання, час, посидючість. Якщо ви з яких-небудь причин не можете самостійно виконати дослідження або сумніваєтеся в його якості, фахівці компанії «Дегрі-Сервіс» пропонують свої послуги. Ми готуємо наукові статті на будь-які теми «під ключ» і надаємо допомогу в публікації.
Цікаві статті по темі:
- Де аспіранту необхідно публікувати свої статті?
- Скільки наукових статей потрібно для захисту дисертації?
- Scopus, WoS, Thomson Reuters або ВАК?
- Правила оформлення цитат у науковій статті
- Як написати наукову статтю?