Scopus і Web of Science – найбільші наукометричні бази світового рівня. Обидві мають бездоганну репутацію і є авторитетним майданчиком для публікацій. Тому вибір, на якому варіанті зупиниться, залежить виключно від кожної конкретної ситуації: бачення вченого, критеріїв відбору, ціни, інших суб’єктивних чинників.
Інтеграція в європейський освітній процес спричинила за собою зміни і прийняття нових нормативів МОН. Англомовний світ, на який орієнтована Україна, має на увазі, що сама по собі наукова стаття не несе цінності, якщо вона не опублікована.
Тобто, просто стаття – сировина, а її розміщення в журналі Скопус вже дозволяє говорити, що це термінальний продукт. Чому така висока планка? На це є обов’язкові і умовно обов’язкові причини:
Такий підхід, незважаючи на складність, працює на руку вченим. Публікації в рецензованих журналах вищого рівня автоматично стають доступними для всієї наукової громадськості світу, і показники їх цитування при грамотному відношенні збільшуються в рази.
Цікаво! На сьогоднішній день чітко простежується тенденція відходу від так званої grey literature, тобто сірої літератури, до якої відносяться будь-які публікації вчених і результати їх діяльності поза традиційними і авторитетними виданнями. Як би Scopus і WoS не входять до групи ризику навіть у довгостроковій перспективі.
Обидві площадки приблизно рівноцінні за значимістю і відповідають максимально високим критеріям якості, незважаючи на величезний обсяг матеріалу. Однак, оскільки це відокремлені наукові бази, різниця по окремим аспектам все ж є. Саме ці відмінності часто стають визначальними при виборі журналу для публікації.
Web of Science стабільно функціонує з 1961 року і вважається найстарішою в світі. Скопус набагато молодше – базі всього 16 років. Однак саме другий варіант домінує за обсягом матеріалу. Цією платформою не так жорстко обмежуються джерела матеріалу.
Сукупна кількість записів Скопус вже перевищила 60 млн. І щорічно збільшується на 2-3 млн., Кількість тематичних розділів – 27, а підрозділів понад 300, що мінімум на 50 позицій більше, ніж в WoS. Ще один нюанс – Scopus дублює і охоплює приблизно 90% матеріалів WoS.
Скопус застосовує переважно індекс Хірша, в той час як журнали, що рецензуються WoS, більшою мірою орієнтовані на різноманітні імпакт фактори.
Обидві бази багатофункціональні і багатовекторні. Вони охоплюють практично всі напрямки сучасного наукового світу. Однак за процентним співвідношенням в Скопус переважають гуманітарні напрямки, в той час як WoS переважно спеціалізується на точних, природничих, суспільних науках.
Однак такий розподіл ніяк не впливає на авторитетність і значимість будь-якого журналу, якщо його тематика «в меншості». Співвідношення вказує на рівень конкуренції при подачі заявок.
Scopus традиційно вважається більш зручним і доступним майданчиком. Це зумовлено відносно простим інтерфейсом, гнучкою мовною політикою (поряд з англійською використовується ряд інших мов, є російськомовна версія сайту), розширеними пошуковими можливостями за кількома критеріями.
WoS в цьому плані більш консервативний. Однак для «старожилів» і досвідчених користувачів площадка також стає не менш зрозумілою.
Веб оф Сайнс вважається базою з більш глибоким змістом і великим архівним напрямком. Скопус є сучасною варіацією і застосовує відповідний акцент – на матеріали останніх кількох років. Однак такий розподіл також вважається досить умовним.
Керівництво Scopus поставило амбітну задачу – зайняти лідерські позиції серед всіх наукометричних баз за критерієм повноти та інформативності контенту. Можна стверджувати, що завдання успішно реалізується, оскільки вже сьогодні 85% матеріалу завантажується через веб-сайт або в електронному вигляді.
Вибір наукометричного майданчику для публікації повинен визначатися відповідно до переслідуваних цілей, тематикою дослідження, специфікою наукової статті та редакційною політикою конкретного журналу.
Можна стверджувати, що бази є доповненням один до одного і не поступаються в питаннях авторитетності і значущості. Однак практика показує, що WoS як публікаційний майданчик більше цікавий з ракурсу глибокого аналітичного огляду матеріалу, в той час як Scopus - більш сучасна база, цікава з ракурсу перспективності і прогнозованості шуканих даних.
З огляду на, що WoS складніше для самостійного освоєння, акцентуємо увагу на можливі труднощі, з якими можуть зіткнутися українські вчені:
При цьому в Scopus вище конкуренція на місця для розміщення технічних і природничо-наукових статей. При виборі майданчика для публікації важливо також орієнтуватися на вектор дослідження для того, щоб оперативно і в достатній мірі відшукати потрібну інформацію в майбутньому. З цього ракурсу Скопус дає більше можливостей пошуку і виводить більш об'ємний результат пошуку.
Рекомендується визначитися з наукометричною базою і журналом вже на момент написання статті. Так легше адаптуватися під вимоги, оскільки переробляти готовий матеріал відповідно до критеріїв складніше.
З компанією «Дегрі Сервіс» у вас не виникне труднощів з вибором платформи для публікації. Наші автори мають багаторічний успішний досвід написання наукових статей Scopus і WoS. Ми орієнтуємося в специфіці майданчиків, допоможемо підібрати оптимальний журнал під конкретну наукову статтю і знизити ризик відмови в публікації.
Цікава інформація по темі: