Наукові публікації стали невід’ємною частиною життя вчених. І молодим аспірантам, і солідним старожилам кафедр важливо розміщувати свої матеріали в фахових виданнях, бажано категорії А і Б. Трохи заглибившись в питання, відразу спливає один з основних індикаторів – ISSN. Що означає абревіатура, і яка її функція, розберемося в цій статті.
Варто відкрити порядок формування переліку фахових видань, як відразу можна наштовхнутися на вимогу: журнал рецензується, тільки якщо йому присвоєно ISSN. Ці чотири літери є позначенням міжнародного унікального номеру. Він виконує функцію ідентифікаційного коду і являє собою комбінацію цифр і букв.
Такий ідентифікатор присвоюється тільки періодиці. Як правило, його можна побачити поруч з усім нам знайомим штрих-кодом. Набір цифр не випадковий. Це позначення країни, мови та інших інформаційних відомостей.
Присвоєння номера одному виданню можливо тільки один раз і назавжди. Він не змінюється з кожним новим накладом і випуском. Тобто це перехідний набір символів, який служить «візитною карткою» журналу. Його можна побачити у верхньому правому кутку на обкладинці, титульному аркуші, а також на палітурці з передньої сторони.
Важливо! ISSN одного і того ж періодичного видання присвоюється окремо на електронний і окремо на друкований формат.
Паралельно цій абревіатурі в науковому світі використовується ISNB. Це універсальне позначення міжнародного стандартного номера, що привласнюється тільки книгам, опублікованими через видавництво. Періодика, друкована графіка, службова документація, передпублікації цим терміном не охоплюються.
Міжнародні стандартні номери ISSN, ISNB є персональними ідентифікаторами, без яких не можна стверджувати про офіційний статус і справжність ресурсу, будь-то журнал або книга. Функції наступні:
Зрештою, якщо таких номерів на майданчику для публікації немає, апробація результатів дисертації не зараховується. Такі номери можна порівняти з ідентифікаційним кодом людини. Він існує, зареєстрований, числиться в базі та має права й можливості.
Ці абревіатури застосовуються у всьому світі. Вони полегшують пошук потрібного матеріалу в вітчизняних та міжнародних джерелах, спрощують роботу вчених, дослідників, бібліотекарів, допомагають досягти єдності розуміння і спрощують процес комунікації на міжнародному рівні в наукових колах.
Нові видання обов’язково проходять реєстраційну процедуру. Покроково алгоритм дій виглядає так:
Заявка обробляється досить швидко – до двох тижнів. За результатами приймається рішення. І якщо воно позитивне, заявнику надсилається рахунок на оплату (послуга платна). У момент, коли пред’являється підтвердження оплати, надаються запитувані номера в потрібній кількості.
Примітно, що всі дії з оформлення доступні в дистанційному форматі, через електронну пошту. Це зручно, економить час і ресурси.
Після присвоєння ISSN газетам, журналам, баз даних, веб сайтів, періодичних видань, біля їх назви з’являється подвійний чотиризначний номер, що розділяється через дефіс. Наприклад, у журналу Nature – 1476-4687.
Для того, щоб універсальний номер був присвоєний, важливо одночасне дотримання наступних умов:
Оптимальним вважається варіант, при якому одночасно використовується ISSN і ISBN, якщо випуски періодики мають характер монографії або якщо використовуються томи
Унікальний стандартний номер часто застосовується як доповнення і складова іншого ідентифікатора - DOI, який також має пряме відношення до фаховості видання. Прив'язка простежується на рівні заголовку.
Така комбінація істотно спрощує пошук потрібних статей, прискорює ідентифікацію друкованих матеріалів в бібліотеці і розширює сферу охоплення аж до цифрових матеріалів на Інтернет-ресурсах. Одночасне привласнення DOI вважається додатковим бонусом, надає авторитет і вагу виданням, установам, бібліотекам. Це приклад діджіталізаціі.
Такий тандем двох номерів полегшує завдання вченим, які можуть менше часу витрачати на підготовку і зосередитися на науковій праці.
Міжнародні номера серійних видань вперше були розроблені і впроваджені в 1970-х роках. Творцем стала організація ISO. Початкова мета - ідентифікація ресурсів серійних публікацій в електронному та друкованому вигляді
На сьогоднішній день ця система координується міжнародним центром з головним офісом в Парижі і підтримується 90 державами. Це один з практичних кроків по створенню єдиного інформаційного наукового простору та доступності послуг.
Вибір фахового видання, його перевірка на актуальність і наявність в Переліку фахових видань України, а також підготовка гідного матеріалу для публікації - справжнє випробування для непідготовлених осіб. Без досвіду і навичок в цій сфері буде складно. Автори компанії «Дегрі-Сервіс» зможуть вам допомогти і продемонструють потрібний результат.