Представники наукової спільноти з амбіціями і планами кар’єрного просування неминуче стикаються з підготовкою зарубіжних публікацій. Статті Scopus – найпоширеніший варіант. База охоплює кілька десятків тисяч видань. У кожного з них свій підхід до вимог. Для загального розуміння ми підготували універсальний чек-лист.
- Вибір наукового журналу відповідно до тематики і профілю дослідження.
- Перевірка журналу на актуальність індексації в базі даних і активність його редакційної політики станом на сьогоднішній день.
- Вивчення технічних і специфічних вимог наукового видання до наданих рукописів.
Важливо! Вони можуть кардинально відрізнятися у різних журналів.
- Оцінка власних можливостей по здатності підготувати матеріал хорошої якості.
- Вибір напрямку дослідження і теми статті.
- Всебічне вивчення окресленої проблематики на предмет актуальності, ступеня вивченості, перспективності інтересу на найближчі кілька років.
- Визначення граничних термінів написання і публікації – чи є обмеження в часі, і перевірка періодичності виходу журналів конкретної редакції.
- Встановлення мети, з якою готується наукова стаття – допуск до захисту дисертації, поповнення портфоліо наукових робіт, пошук спонсорів проекту, участь у міжнародних грантах, бажання донести свою позицію світу, все разом.
- Складання робочого плану-графіка дослідницької діяльності.
- Вивчення теоретичного матеріалу, джерел, літератури, наукових робіт на аналогічну або схожу тему.
- Диференціація джерел за категоріями і групами: книги, монографії, міжнародні публікації, нормативні акти, аналітичні статті тощо.
- Окреслення кола проблемних, недостатньо досліджених, гострих для поточної ситуації аспектів.
- Оцінка обраної теми і вектору дослідження на предмет реалістичності, «не фантазійності», достатньої науковості.
- Оцінка обраної теми на предмет актуальності в міжнародному журналі, інтересу і доречності для зарубіжних публікацій. Виняток ризику надмірної регіональної спрямованості дослідження, яке в більш масштабному охопленні не має цінності для світової наукової спільноти.
- Складання детального робочого плану наукової праці з орієнтовними термінами написання кожного блоку.
- Безпосереднє написання рукопису, виклад теоретичних аспектів.
Чим грамотніше і більш досконально пройде підготовчий етап з опрацювання джерел та вивчення глибини дослідницької проблеми, тим легше і швидше пройде безпосереднє написання тіла статті.
- Формулювання експериментального блоку, якщо такий є.
18.Структурування статті на базові блоки: вступний, описовий, основний, заключний, блок з ключовими словами, бібліографія.
- Повноцінна перевірка за критеріями:
- актуальності і новаторства;
- повноти і всебічності;
- наукової новизни;
- практичної значущості;
- послідовності і логічності викладу.
- Оформлення внутрішньо текстових і затекстових посилань.
- Складання списку літератури, перевірка достовірності та наявності джерел на конкретний момент.
- Перевірка процентного співвідношення різних видів джерел. Грамотне оформлення списку використаних джерел відповідно до вимог.
- Підготовка та укомплектування додатків до наукової статті, якщо такі є.
- Форматування тексту, адаптація матеріалу під технічні вимоги конкретного журналу.
- Перевірка статті на відповідність ліміту обсягу.
- Всебічна перевірка дослідження на унікальність і отримання підтвердження відсутності плагіату.
- Вичитування дослідження філологом і науковим редактором.
- Перевірка повноти і коректності відображення відомостей про авторів.
- Грамотна транслітерація імені автора на англійській мові, переважно в повній відповідності із записами в закордонному паспорті і даними по вже опублікованими власними статями Scopus й інших матеріалів автора в міжнародних базах.
- Погодження списку співавторів, порядку і кількості їх вказівки. Це дозволить уникнути непорозумінь, коли зміна списку черговості неможлива в конкретному виданні.
- Складання анотації до дослідницького матеріалу.
- Забезпечення грамотного академічного перекладу наукової статті з залученням носія мови і наукового редактора, якщо перший не володіє достатніми знаннями в конкретній тематиці.
- Фінальна перевірка правильності змісту і оформлення наукової статті:
- зіставлення вимогам і умовам редакційної політики обраного журналу для публікації;
- підсумкова перевірка індексації журналу станом на поточну дату;
- підтвердження, що матеріал не є плагіатом і не втратив свою унікальність за час підготовки;
- виключення технічних помилок, друкарських помилок, застарілих фактів і цифр;
- ідентичність вступних даних про автора офіційних документів.
- Ведення листування з рецензентами і отримання відгуків від них.
Листування з рецензентами, їх рекомендації та відгуки для публікацій Скопус ведуться англійською мовою. Саме тому важливо подбати про якісний академічний переклад.
- Доопрацювання матеріалу за результатами рецензій, внесення редакторських правок.
- Підготовка супровідного листа до рукопису. Документ не повинен містити виклад праці. Тут описується аргументація, чому саме ця стаття стане гідною публікацією конкретного видання.
- Уточнення суми підсумкової суми оплати зарубіжної публікації і всіх складових цієї цифри, отримання реквізитів.
- Направлення рукопису з супровідним листом до редакції в електронному вигляді або поштою. Обов’язкове зазначення адреси електронної пошти автора або його довіреної особи, незалежно від способу відправки.
- Очікування відповіді редакції і отримання підтвердження про публікацію. Альтернативний варіант – отримання відмови в заявці і його мотивування.
- У разі відмови з можливістю доопрацювати – коригування статті. Якщо такої можливості немає – пошук нового журналу і адаптація наукової праці до його формату.
Чи можна пройти цей шлях самостійно? Теоретично – так. Практично – складнощів предостатньо. Причому найчастіше вони пов’язані з технічними аспектами, оформленням, критеріями конкретного видання. Навіть самим геніальним думкам і матеріалами потрібно надати правильне обличчя, щоб вони стали доступні світу. Без досвіду і навичок не обійтися. Компанія «Дегрі Сервіс» готова в цьому допомогти.

Головне правило – дійшовши до останнього пункту чек-листа, перевірте свою статтю заново з першого пункту. Виконання всіх рекомендацій мінімізує ризики відмови. З першого разу проходить первинну перевірку дуже мало рукописів для публікацій Scopus. Недарма платформа славиться якістю контенту. Однак пам’ятайте, що дорогу долає лише той, хто йде. Не страшно помилятися, набагато страшніше не пробувати. І не бійтеся звертатися за допомогою до професіоналів.