Наукові та інші публікації вимагають особливого підходу до оформлення списку цитат, виносок та бібліографії. Для цього сьогодні застосовують один із стилів, що зветься Чикаго. А про те, що він є і для чого потрібен – далі в статті.
Стиль Chicago – один із сучасних варіантів оформлення внутрішньотекстових посилань, а також розділів References, бібліографій, виносок та цитат у різних наукових та педагогічних роботах. Вперше такий варіант оформлення, а також рекомендації щодо його застосування висунув університет преси Чикаго приблизно в 1906 році. Тоді ж силами викладацького складу було випущено книгу у вигляді стилістичного довідника, який сьогодні більш відомий як «Біблія редактора».
На сьогоднішній день вона активно оновлюється та використовується безліччю актуальних видань, у тому числі провідними науковими журналами і не лише. Остання з редакцій була випущена в 2010 році і була шістнадцятою за рахунком, що вносила редагування і нові, більш сучасні, рекомендації.
Стиль Чикаго активно застосовується малими і великими видавництвами не тільки в Америці, але і по всьому світу.
Стиль Чикаго має два формати, що відрізняються своїми нюансами та особливостями, допускаючи можливість змішування обох для досягнення найбільш зручного варіанту оформлення References. При цьому обидва підстилі нагадують за своїм оформленням Harvard, оскільки копіюють кілька його особливостей. Наприклад, це вказівки в дужках автора і дати публікації після кожного згаданого тексту.
При використанні стилю для складання бібліографії посилання до кожного окремого джерела оформляється як виноска в самому низу сторінки або окремо в бібліографії.
Стиль Chicago має такі вимоги до оформлення посилань:
Автор вказується так, як він написаний у книзі у розділі публікації, проте при оформленні бібліографії першим згадується прізвище, і лише потім ім’я. Підстиль Author-Date має свої особливості:
Другий формат, що зветься Notes and Bibliography, вважається найчастіше застосовуваним і поширеним. Виноски можуть встановлюватися у двох варіантах – перед бібліографією або на самій сторінці, де вони згадуються. При цьому вони оформляються автоматично в текстовому редакторі, використовуючи надрядковий шрифт та арабську нумерацію. Цифра ставиться відразу після слова/цитати, які згадуються, а потім у виносці вказують усі бібліографічні дані.
Стиль Chicago найчастіше використовується для оформлення академічних та студентських робіт, а також внутрішніх цитат у наукових матеріалах. Користується актуальністю та попитом формат і в науковій публіцистиці, а також педагогічних журналах, у тому числі WoS та Scopus. Найбільш поширений цей стиль у журналах, які публікують матеріали на тему історії та археології.
Оскільки Чикаго має два підстилі, вони відрізняються особливостями та сферами застосування:
Про те, який варіант краще використовувати варто уточнити у свого куратора або наукового керівника.
Chicago як варіант оформлення матеріалів досить простий та зрозумілий. Однак якщо ви ніколи раніше не мали з ним справи, то він може викликати у вас безліч питань та проблем, з якими завжди стикаються новачки. Уникнути цього можна, якщо замовити оформлення списку літератури у компанії «Дегрі-Сервіс»!
Формат застосовується у гуманітарних та точних науках, у текстах про релігію, філософію і не тільки.
Чиказький стиль оформлення матеріалів розроблено університетом преси Чикаго.