Якщо ви вирішили пов’язати своє життя з наукою, пройшли всі кола аспірантури, провели дослідження і навіть написали дисертацію, тоді вас чекає ще один не менший шматок роботи – це підготовка до захисту своєї наукової роботи і отримання заповітного диплома PhD. І одним з найважливіших етапів є передзахист дисертації. В цілому, передзахист – це генеральна репетиція самого захисту, яка передбачає, чи буде взагалі допущена робота до розгляду вченою радою або вимагатиме доопрацювання.
Передзахист – це важливий і обов’язковий етап визнання наукової праці. На передзахисті зазвичай складається основне уявлення про дослідження, вносяться остаточні правки і зауваження, на які звертатимуть увагу під час захисту.
Передзахист зазвичай проходить на кафедрі або на вченій раді того наукового або навчального закладу, в якому планує захищатися дисертант. Для передзахисту кафедрою або науковою радою вибираються 2-3 рецензенти, які протягом визначеного часу (зазвичай до 1 місяця) читають наукове дослідження і роблять по ньому висновок. Обов’язковою умовою є стовідсоткова готовність дисертації до передзахисту, інакше неготовність може негативно відобразиться на подальших кроках захисту. Тому, якщо ви не встигли в силу якихось причин за час навчання в аспірантурі написати якісну роботу, можете замовити дисертацію в компанії «Дегрі Сервіс».
Передзахист призначається зазвичай до завершення навчання в аспірантурі, як аналіз готовності роботи на виході. Аспірант може раніше ініціювати передзахист, якщо він готовий до завершення навчання в аспірантурі. Але при цьому, крім готовності дисертаційного дослідження, повинна бути достатня кількість публікацій у провідних виданнях України або зарубіжних журналах, які відображають тематику дослідження.
Кроки підготовки до передзахисту:
Готуючись до передзахисту важливо враховувати наступні неформальні, але важливі моменти. По-перше, рецензенти часто (але, на щастя, не завжди) очікують від дисертанта заохочення у вигляді подарунків або грошового підкріплення для написання позитивної рецензії до дисертації. По-друге, іноді у рецензентів немає часу на таку дрібницю, як рецензування роботи, тому висновок повинен писати сам здобувач. У рецензії повинні бути відображені як позитивні, так і критичні моменти наукової роботи, але для позитивного висновку переваг має бути більше, ніж зауважень.
Доповідь повинна бути максимально чіткою і лаконічною, без води і реверансів, щоб не втомити членів ради і передати суть роботи. Зазвичай доповідь триває не більше 15-20 хвилин і супроводжується презентацією, на якій візуально надаються статистичні дані або інші результати, отримані в ході наукового дослідження.
Бажаний результат передзахисту – позитивне рішення про прийняття дисертації до захисту.
Успішний передзахист передбачає наступні кроки майбутнього PhD або доктора наук:
На сьогоднішній день захист дисертації дозволяє отримати ступінь PhD, але ще існує можливість вскочити в останній вагон, захиститися і отримати диплом кандидата наук. Для отримання вченого звання доктора філософії дисертація розглядається разовою спеціалізованою радою, яка затверджується вченою радою організації, в якій аспірант писав і подавав роботу на передзахист
Вимоги до членів нових рад дуже високі: наявність публікацій в міжнародних базах Scopus або Web of Science за останні 5 років, які стикаються з темою наукового дослідження дисертанта, а також наявність захищеної дисертації не менше 5 років назад
При передзахисті і захисті роботи завжди є зауваження, на які дуже складно або навіть неможливо відповісти. В такому випадку є кілька ключових фраз, до яких складно бути прискіпливим. Серед них - «спасибі за зауваження, ми врахуємо це в подальших дослідженнях», «спасибі, це може бути перспективою нашої подальшої роботи» або, в крайньому випадку, «спасибі, але це не було метою нашого дослідження».
9. Обзавестися підтримкою наукового керівника, оскільки зазвичай він має авторитет і може надати вам допомогу при наявності великої кількості критики;
10. Бути спокійними та впевненими: якщо вчені бачать у вас невпевненість або сумніви, вони накидаються на вас і на дисертацію.
Найголовніше в передзахисті - це знати, що вас чекає, підготуватися за всіма формальними вимогами і мати на виході хорошу наукову роботу. І цей етап пройде легко і безболісно.
Цікаві статті по темі:
- ТОП 10 помилок в дисертації
- Як написати дисертацію самому
- Перевірка на плагіат дисертації