Про необхідність і переваги публікацій в журналах Scopus відомо кожному представнику наукового середовища. Процес не можна назвати простим і швидким, але статус зобов’язує виходити за рамки комфорту і звичних кордонів. Публікація наукової статті Скопус – широке поняття, що включає кілька послідовних етапів.
Що таке публікація? Це розміщення статті на сторінках видання, що індексується. У широкому сенсі – весь життєвий цикл статті, починаючи від вибору теми і її написання, і завершуючи наглядом і аналізом реакції громадськості на зміст, та впливом дослідження на теорію й практичну діяльність.
Це перший і багато в чому визначальний етап. Без якісного вихідного матеріалу нічого буде публікувати. Перше, на що звертають увагу редактори – назва статті. Вона повинна відповідати формату журналу, демонструвати актуальність і привабливість теми для ознайомлення.
Другий не менш важливий аспект – відповідність змісту статті до її назви. Загальні вимоги до матеріалів, які претендують на публікацію в Scopus – практична значущість, новаторство, авторська унікальність, обґрунтованість і грамотність. Важливо дотримання вимог конкретного видання до оформлення. Це базові основоположні принципи, без дотримання яких неможливий перехід на наступну стадію.
Корисно! На дозвіл і швидкість публікації впливає якість перекладу матеріалу на англійську мову. Аматорського рівня недостатньо. Навіть бездоганна за змістом, але некоректно перекладена стаття (окремі її частини) можуть стати причиною відмови.
Рецензенти виконують функцію «індикатора», надаючи інформацію про те, чи відповідає стаття критеріям оригінальності, грамотності, значущості, етичним принципам і формату журналу. Рекомендації рецензента є основою прийняття редакційною колегією рішення про допуск статті до публікації або відправленні рукопису на доопрацювання.
Формулювання відповіді рецензента може звучати по-різному. В окремих випадках стаття оцінюється як така, що не потребує правок. Найчастіше звучить формулювання про необхідність внесення незначних правок. Істотно ускладнить публікацію в Скопус думка рецензента про необхідність внести ґрунтовні правки. Не виключено формулювання про не допуск до публікації в зв’язку з низькою якістю статей.
Корисно! Негативний відгук рецензента не завжди є об'єктивною оцінкою. Може мати місце невідповідність поглядів, неприязнь або інші суб'єктивні причини. Якщо є впевненість, що рецензія необґрунтована, варто пробувати подавати заявки в інші видання.
Цей етап пов'язаний з чисто технічними та юридичними аспектами. Оптимальною схемою, яка характерна для журналів Scopus, є легалізація правовідносин шляхом укладення договору. Така угода містить положення про передачу відповідних прав. Цим автор створює собі додаткові умови захисту власних напрацювань та ідей як об'єкта інтелектуальної власності.
Етапу опублікування властива процедура технічного доопрацювання статті та внесення коректорських правок. Ці дії можуть здійснюватися без залучення автора і без його безпосередньої участі. Редакторський колектив дотримується авторських прав і не може допустити спотворення матеріалу.
Будь який контент, будь-то наукова стаття або інформаційний пост, може виконати свою первісну функцію, тільки якщо має місце якісне просування матеріалу. Це забезпечується за рахунок копіткої роботи, починаючи з моменту документування дослідження і завершуючи фінальними етапами, на яких вже оцінюється реакція оточуючих.
Якісне просування та оптимізація контенту є запорукою максимальної результативності. Від цього фактора залежить, хто саме отримає доступ до матеріалу, яке стаття знайде поширення серед громадськості, чи потрапить вона в потрібну цільову аудиторію. Таким чином, процес публікації, як і багато аспектів сучасності, пов'язаний з рекламою і саморекламою.
Наукова стаття публікується з метою донести позицію автора до кола наукових співтовариств або ширшої потенційно потрібної аудиторії. Без зацікавлених читачів нівелюється вся прикладена праця. Те, як стаття впливає на читачів, і який ефект вона несе, визначається за рахунок моніторингу впливовості.
Такий підхід - це інструмент відстеження мережевої активності, якісних показників цитованості, реакції представників професійного співтовариства, інших першорядних характеристик. Це основа аналізу і вдосконалення діяльності, що особливо корисно, якщо в перспективі підготовка дисертації.
Цікаво! За статистикою лише 8% статей, поданих на рецензування, допускаються до публікації з першого разу.
Результат публікації Скопус полягає у внесенні певного вкладу в наукову сферу або практичну діяльність. Розміщення матеріалу в журналах Scopus відкриває нові професійні можливості, дозволяє встановлювати контакти з однодумцями, розвивати свою наукову компетенцію, розширювати власний потенціал.
Публікація стає новим поштовхом у професійному становленні. Таким способом встановлюються зв'язки з потенційними співавторами, черпаються ідеї для дослідження. Крім того, це простий спосіб отримати і проаналізувати думки професіоналів, об'єктивну критику.
Наостанок хотілося б торкнутися питання термінів публікації. Інтервал залежить від умов обраного журналу, в тому числі періодичності його видання, якості матеріалу та підходу осіб, які цим займаються. Часовий діапазон може варіюватися від двох місяців до півроку. Цей аспект важливо враховувати, плануючи подальші дослідження.
Компанія «Дегрі-Сервіс» має величезний досвід написання статті для Scopus, які точно сподобаються редактору. Також у нас велика база журналів для публікації Scopus, тому ми зможемо допомогти вам у підборі оптимального варіанту. Звертайтеся.
Також вам може бути цікаво:
- Публікація в Web of Science - очікування і реальність
- Журнали БД WoS
- Співавторство Скопус - особливості та переваги
- Можливі причини відмови в публікації Scopus