З 2014 року в Україні змінена градація наукових ступенів. Альтернативою статусу кандидата наук стало присудження доктора філософії. Якщо дивитися на послідовний ланцюжок, захист дисертації PhD слідує після магістратури та аспірантури і передує здобуттю докторської дисертації.
Труднощі в розумінні, як отримати PhD, викликані недосконалістю законодавства та розбіжністю теорії і практики. У гонитві за статусом часто забувають основне завдання – проведення наукового дослідження, яке буде корисним і практично значущим.
Спочатку в західній і пострадянській системі освіти існували різні підходи до вчених ступенів. Статус «доктора філософії» пізніше став формальною назвою і на сьогоднішній день відноситься до всіх вчених гуманітарних і не тільки напрямків, які успішно захистилися.
Раніше PhD в Україні розцінювався не більше ніж престижна приставка, але фактично не мав юридичного закріплення. Це було щось середнє між кандидатом і доктором наук. Зараз дисертації PhD прийшли на місце кандидатських досліджень та стали обов’язковими для тих, хто вперше отримує вчений ступінь.
Незважаючи на ототожнення кандидатської та PhD дисертації, у країнах-носіях останнього варіанту порядок захисту дещо відрізняється. Там передбачено акцент на креативну та новаторську складову, цікаву подачу. При цьому вимоги до самої роботи менш жорсткі. Наприклад, кількість джерел може становити в районі 100 позицій. В наших реаліях, незважаючи на зміну назви, щодо жорсткості вимог мало що змінилося.
У квітні 2019 року в чинне законодавство внесені зміни в частині захисту PhD і докторів наук. Тепер здобувачі ступеня доктора філософії проходять атестацію, для допуску до якої потрібно:
- грамотності;
- унікальності;
- наукової новизни;
- структурованості;
- належного оформлення;
- логічності, послідовності, актуальності;
Відповідальною структурою за атестацію здобувачів ступеня доктора філософії є спеціалізована вчена рада або постійно діюча вчена рада. Атестація проводиться на підставі дисертації, яка служить формою публічного захисту наукових досягнень.
Зверніть увагу! Готовність дисертації PhD до захисту визначає науковий керівник. В деяких випадках потрібно консенсусне рішення кількох наукових керівників.
Аналіз підготовки такої наукової роботи дозволяє зробити висновок, що 2/3 часу витрачається на підготовку. Це перший по черзі і першорядний за значимістю етап. Чому? Готується основа, на якій буде вибудовуватися вся подальша концепція.
У перший рік підготовки вибирається науковий керівник, з яким у подальшому узгоджується тема, формуються цілі, завдання, гіпотеза.
Здобувач повинен опрацювати велику кількість матеріалу для подальшого використання. Маються на увазі різноманітні джерела, включаючи архіви, монографії, іноземні ресурси. Віддається перевага актуальним даним за останні 3-5 років. Звичайно ж, тема і профіль можуть внести корективи.
Решту 30% часу, на які відводиться наступні два етапи (приблизно по одному році кожен), затрачаються на написання і коригування матеріалу. Кожен, хто хоч раз писав серйозну наукову роботу, знає, як важливо грамотно донести думку і не зіпсувати ідею.
На етапі написання завдання ускладнюється безліччю правил по оформленню. Це стосується посилань, виносок, бібліографічного списку, графічних зображень. Орієнтиром служать стандарти ДСТУ 3008-95.
Зверніть увагу! З 2019 року аспіранти і докторанти наділяються додатковими привілеями. Так, наприклад, суб'єкти можуть взяти відпустку у зв'язку з народженням або усиновленням дитини, доглядом за неповнолітніми дітьми до 3-х років і при цьому працювати у поза навчальний час.
Отримання наукового ступеня – серйозний крок у бік професійного становлення, матеріального благополуччя і перспектив зростання. Якщо ви зіткнулися з труднощами при написанні дисертації PhD, фахівці «Дегрі Сервіс» нададуть кваліфіковану допомогу і виконають дисертацію PhD на замовлення. Ваш успіх – наша мета.