Висновок дисертації – фінальна точка смислової єдності наукового дослідження. Підсумки і узагальнення висновку приводять до логічного фіналу і стають завершальним аргументом на захисті. Саме тому висновку, як і вступу потрібно приділяти особливу увагу. Традиційно запам’ятовуються перші й останні акценти.
При написанні висновків дисертаційного дослідження потрібно орієнтуватися на умовний шаблон. Основна мета і тема наукового дослідження викладається у вступі. Заключний виклад теорії і підтвердження актуальності позначається в основній частині.
Опис методології і порівняння досягнутого результату з напрацюваннями інших авторів описується в практичній частині висновку, і нарешті, підсумкові результати і висновки описуються в кінці.
Таким чином, висновок умовно складається з чотирьох елементів:
Ця логічна структура дозволяє відобразити на декількох аркушах підсумкову суть всього дослідження і не втратити головного. Незважаючи на такий умовний поділ, не варто забувати про авторський і творчий підходи. Креативність дозволить уникнути сухості тексту.
Що потрібно пам’ятати? Висновок – це:
Фактично структура висновку дисертації вторить пунктам вступу. У підсумковій частині важливо відобразити всі складові вступного фрагмента. Особливо це стосується висунутих гіпотез. Додатково та обов’язково у фінальній структурній частині викладаються рекомендації по застосуванню отриманих напрацювань.
Висновок дисертації має бути максимально зрозумілим, лаконічним і в той же час ємним. Важливо не втратити головне, але і не написати зайвого. Це досягається шляхом використання грамотних логічних переходів, в тому числі за рахунок використання таких формулювань:
Автор наукової праці в цій частині дисертації регулярно робить відсилання до інших розділів, описуючи, що було зроблено і досягнуто в кожному розділі. Це досягається шляхом наступних фраз:
У висновку важливо апелювати підсумовуючими термінами. Це слова і вирази, які походять від певних дієслів. У їх числі: доводити, апробувати, відчувати, аналізувати, отримувати, зіставляти.
Якщо цьому сприяє специфіка і напрямок обраної тематики, автор присвячує частину висновку перспективам впровадження розробок дослідження та рекомендацій щодо практичного втілення. В самому кінці завжди вказуються загальні висновки. Важливо ще раз акцентувати увагу на головному, відобразити суть.
Загальний стиль дисертації – науковий. Однак, в самому кінці роботи, викладаючи підсумкові висновки і результати дослідження, автору важливо відобразити свою наукову позицію і описати особисті роздуми по виконаній праці, що досягається за допомогою публіцистичного стилю.
До висновку, як і до інших частин дослідження, пред'являються досить жорсткі вимоги в частині унікальності, грамотності, наукової новизни, логічності, відповідності загальній концепції дослідження і, звичайно ж, достовірності. Однак є додатковий перелік обов'язкових умов для дотримання.
Для автора найголовніше – користуватися у висновках аргументованими формулюваннями, які дозволять максимально повно і зрозуміло відобразити отримані нововведення. Важливо об'єктивне відображення і вирішення наукових проблем з обраної тематики.
У числі інших обов'язкових критеріїв:
ВАК не конкретизує жорсткі вимоги до змісту. Це пояснюється, насамперед, тим фактом, що укладання дисертації багато в чому визначається вибраною темою і напрацюваннями дослідження. Тому обмеження надмірними вимогами недоцільно.
При цьому головна задача висновків дисертації зводиться до демонстрації знань здобувача, його орієнтованості в темі, загалом кругозорі, ставлення до роботи та ступеня включенності в конкретну сферу.
Висновок дисертаційного дослідження, як і вступ, рекомендується писати тільки після підготовки основних розділів. Це допоможе уникнути суперечностей, неточностей та включити все найважливіше.
Підсумковій частині дисертації приділяється особливо пильна увага при перевірці. Цей структурний елемент буде читатися завжди. Він може «витягнути» дослідження або навпаки «змастити» хороше враження. Щоб цього не допустити, важливо уникнути наступних помилок:
Ця помилка охоплює не унікальність як до свого, так і до чужих текстів, а також порушення авторських прав і вимог плагіату. Мається на увазі наступне. Висновок має бути оригінальним авторським. Не допускається переписування чужого тексту своїми словами. Це буде розцінено як рерайт, навіть якщо він виконаний добре.
Особливість будь-якої дисертації, і її підсумкової частини в першу чергу, відображення авторської концепції і бачення, власної наукової позиції. Заявники повинні продемонструвати свою «академічну зрілість», тобто бажання і уміння створювати нове в науці, а не переробляти вже кимось створене.
Висновок дисертації – це не відокремлена наукова праця, а фрагмент масштабного дослідження. Про це важливо пам'ятати. Поширеною помилкою є нескладність з іншими структурними елементами. Підсумки та висновки повинні підкріплюватися змістом дисертації та випливати із неї.
У загальному висновку аргументуються висновки по кожному розділу, підводиться підсумок, обґрунтовується виконання кожного пункту вступу, описується реалізація завдань. Неприпустимо писати висновок врозріз з основним матеріалом. Точно також не можна упускати важливі фрагменти розділів, ігноруючи їх в підсумку.
Ще один важливий аспект, який призводить до помилки – посвята висновків окремим розділам або підрозділам дисертації. Такого суб'єктивізму необхідно уникати. Є більш сильні і значущі, а є менш важливі нюанси. Але в цілому, висновок має бути відображенням всього дослідження.
Ключовий аспект висновків дисертації – авторський аналіз результатів, рекомендації, практичні напрацювання. Сухого викладу фактів недостатньо. Як і просто переказу змісту дослідження. За кожним ключовим аспектам повинні наводитися умовиводи здобувача.
При цьому заборонено використання загальнотеоретичних фраз, формальностей, складних, незрозумілих і безглуздих конструкцій. Автори часто грішать цим для додання уявної значущості роботі та заповнення прогалин за обсягом. Краще відхилитися від рекомендованих стандартів, але відобразити інформацію тільки по суті.
Корисно! Кожний виклад суб'єктивної думки автора на закінчення дисертації має підкріплюватися достовірними фактами. Це обов'язкова умова, ігнорування якої розцінюється як помилка.
Компанія «Дегрі Сервіс» готує авторські дисертаційні дослідження на замовлення. Ми пропонуємо найкращі умови співпраці, гарантію якості, супровід до захисту і допоможемо не допустити помилок в, можливо, головній науковій праці вашого життя.
Цікаві статті по темі:
- Вступ дисертації
- Теоретична і практична значущість дисертації
- Актуальність в дисертації
- План дисертації і огляд літератури
- Гіпотеза в дисертації