Кандидатська дисертація зобов’язує автора дотримуватися суворих вимог до змісту та оформлення. Ігнорування критеріїв і умов стає причиною провалу на захисті або неотримання допуску до захисту. Для претендентів на статус кандидатів наук орієнтиром служать вимоги ВАК і ГОСТ.
Кандидатська дисертація – серйозне наукове дослідження, яке має відповідати трьом основним параметрам:
Кандидатська дисертація з гуманітарних і суспільних дисциплін повинна розміщуватися на 155-200 сторінках стандартного формату. Це еквівалентно 7-9 авторських аркушах. Для технічних і природничо-наукових тематик вимоги до обсягу менше – 100 -155 сторінок, що становить від 4,5 до 7 авторських аркушів.
Авторський аркуш дорівнює 40 тисячам символів. Таким чином, обсяг дисертації в символах становить від 180 тисяч до 360 тисяч символів. Бібліографічний список, додатки, а також великі малюнки і діаграми, які займають цілий лист в дослідженні (що буває рідко, оскільки такі об’ємні елементи виносяться в додаток) в цей обсяг не включаються.
Незалежно від тематики та профілю, будь яка кандидатська дисертація складається з дев’яти послідовно розташованих структурних елементів.
Для першої, лицьової сторінки пред’являються наступні вимоги (інформація зверху вниз):
Анотація складається на двох мовах – національній та англійською. Вона покликана ознайомити читачів зі змістом і результатами дослідження. Таке лаконічне узагальнення викладається за певним зразком.
Анотація займає 4,5-6,5 сторінок, що становить 0,2-0,3 авторських аркуша. За кількістю символів обсяг цього структурного елемента дорівнює від 8 до 12 тисяч символів.
В анотації завжди перераховуються наукові праці, в яких вже надруковані результати дослідження, відображені додаткові результати або підтверджена апробація дослідження.
Друга сторінка дисертації присвячується змісту. Якщо він особливо об'ємний, сторінок може бути 2. У цій частині відображаються найменування всіх структурних частин дослідження і вказуються відповідні сторінки. Заголовки в тексті і в плані повинні бути ідентичними.
У змісті неприпустимо скорочення або зміну назв заголовків. Застосовується арабська нумерація. Для вказівки підзаголовків потрібно відступ управо в 3-5 знаків.
Умовні скорочення не обов'язково виділяються в окрему сторінку. Це актуально, якщо у дослідженні такий формат зустрічається дуже часто і вимагає розшифровки. Якщо абревіатури досить поширені і вважаються загальноприйнятими, або зустрічаються по тексту рідко, перелік не потрібен.
Введення – традиційно найбільш відповідальна частина дисертації. Обов'язковою вимогою до її змісту і оформлення є вказівка відповідей на наступні питання:
Введення не повинно займати більше 10% всього тексту дисертації. Тобто, якщо обсяг роботи становить 150 сторінок, вступній частині відводиться максимум 15 аркушів. Оптимальним буде діапазон 10-12 сторінок. При цьому кожен з перерахованих вище елементів є обов'язковим.
Сама об'ємна частина дисертації повинна повністю розкривати тему і відповідати критеріям логічності, послідовності, взаємозв'язку елементів. Зміст залежить від специфіки та напряму дослідження. Як правило, кожній поставленій задачі присвячується окремий розділ або підпункт.
Для реалій нашої освітньої системи прийнято в дисертації застосовувати виклад від третьої особи. При цьому не рекомендується зловживати займенником «ми».
При цьому дисертація містить:
Кожен посил автора повинен підкріплюватися посиланням на авторів і теорію, крім випадків, коли викладається особиста позиція.
Проміжні та підсумкові висновки узагальнюються і відображаються у загальному висновку. На цю структурну частину відводиться 5-7 сторінок, тобто кількість символів становить 9-14 тисяч символів.
У цій частині:
Висновки, як правило, оформляються абзацами, які нумеруються і являють собою конкретні і логічно завершені тези. Це відображення значущості та результативності дослідження.
Існує негласне правило, що на одну сторінку дисертації доводиться мінімум одне джерело. Проте в реальності сукупна кількість становить до 400 пунктів. Головне обов'язкове правило: кожне зазначене джерело в списку літератури має бути доречно зазначено в тексті дисертації. І навпаки, не можна включати до переліку пункти, яких немає в тексті роботи.
Традиційно застосовується алфавітний порядок розміщення. Однак стандарти 2020 року також дозволяють використовувати послідовність по мірі згадування в дисертації.
Додатки включають елементи візуалізації, які підтверджують і пояснюють основний текст. Жорстких вимог щодо цього структурного елементу немає. Це можуть бути копії протоколів, розрахунки, схеми, таблиці. Обов'язковим пунктом є список публікацій до дисертації, які є у автора.
Вища атестаційна комісія особливий акцент проставляє на унікальності. Обов'язковий відсоток - 90% і вище. При цьому мається на увазі глибока оригінальність і перевірка за всіма ключовими системам Антиплагіат, в тому числі на предмет рерайту.
ВАК висуває обов'язкову умову - складання автореферату. Традиційними є вимоги щодо правильного оформлення відповідно до стандартів і абсолютна грамотність.
Якщо вимоги до кандидатської дисертації незрозумілі і викликають складнощі, звертайтеся в компанію «Дегрі Сервіс». Ми виконуємо на замовлення всі види науково-дослідних робіт і надаємо гарантію якості.
Цікаві статті по темі:
- Кандидатська і докторська дисертація - відмінності у вимогах
- Де взяти і як вибрати тему для дисертації
- Структура дисертації
- Як захистити кандидатську без аспірантури