Згідно з актуальними даними Державної служби статистики України на сьогоднішній день у виконанні наукових досліджень і розробок задіяно трохи менше 58 тисяч дослідників, і тільки 25 тисяч з них мають статус кандидата і доктора наук.
Ця цифра демонструє приблизну кількість претендентів на наукову ступінь в найближчому майбутньому. Однак не для всіх результат виправдає очікування. Важливе значення має своєчасна робота над помилками. Розглянемо 10 поширених промахів при підготовці дисертацій.
Дисертація покликана вирішувати актуальні проблеми, тому тема повинна відповідати критерію новизни, корисності, значущості. Це перший аспект. При цьому не варто ставити ставки на перспективні, але ризикові теми, а саме – питання, які до моменту завершення дослідження можуть втратити свою актуальність.
Друге – важливо відповідність теми і змісту дослідження. На перший погляд може здатися дивним, що така проблема існує. Але в даному випадку вираз «як корабель назвеш, так він і попливе» не працює. Успіх «запливу» безпосередньо залежить від змісту роботи.
Важливо вміння лаконічно і чітко формулювати тему. Це третій важливий момент. Як зрозуміти, що підібрана правильна словесна конструкція? Досить уявити себе на місці користувача, який, прочитавши тему, переходить за посиланням на основний матеріал – чи знайде він те, що шукав?
Не секрет, що якість дисертації багато в чому залежить від правильно підібраних і опрацьованих джерел. Враховуючи акцент на актуальності, рекомендується орієнтуватися на свіжі матеріали останніх трьох-п’яти років. Звичайно, глибокі теоретичні аспекти можуть викладатися і в попередніх публікаціях, однак вони не повинні бути застарілими.
Для джерел важлива допустимість та достатність. Щоб не опинитися в незручній ситуації, важливо опрацювати обрану тему з різних ракурсів і проаналізувати якомога більше позицій попередників. Ще одна складова успіху – виклад матеріалу в хронологічній і логічній послідовності.
Здобувачам наукових ступенів у підготовці дисертації допомагає досконале вивчення робіт колег, котрі успішно захистилися по суміжних тематиках.
Ігнорування строків або неправильне розпорядження часом служить однією з першорядних помилок. На дисертацію відводиться 3-4 роки, але часто цей інтервал розтягується аж до десятиліття. Крім ризику вигоріти існує висока ймовірність втрати актуальності теми.
Інша сторона медалі – прагнення вкластися в термін на останніх місяцях. Поспіх заважає якісно опрацювати матеріал і підвищує ризики так званих «необов'язкових помилок». У їх числі – неточність фактичних даних, орфографія, пунктуація, помилки в оформленні, неправильні виноски тощо.
Враховуючи об'ємність дисертаційного дослідження, важливе значення має планування. Робота умовно поділяється на кілька відокремлених, і при цьому взаємопов'язаних частин. Уникнути багатьох помилок дозволить складений письмово план, ще краще, якщо це буде план-графік.
У такому допоміжному документі вказується, що здобувач буде розкривати в кожному конкретному розділі, на які питання має намір дати відповідь. Можна конкретизувати і доповнювати згодом списки джерел, виноски, формули, елементи візуалізації. В рамках підготовки практичної частини план може стати орієнтиром, до кого і коли звертатися, на що варто звернути особливу увагу.
Незважаючи на переважання однієї форми існує три варіанти формату дисертації:
Якщо формат вибрано невірно, захист стане неможливим. Однією з причин цього промаху служить елементарне незнання вимог до докторських і кандидатських наукових робіт. Однак важливо враховувати ще й нюанси напрямків конкретної галузі науки.
Відповідальність вибору наукового керівника не варто ігнорувати. У написанні дисертації важливе значення має досвід, який, як правило, у здобувачів ступеня кандидата наук, відсутня. Куратори проектів швидко побачать помилки, які будуть неочевидні авторам. Вони своєчасно коригують вектор діяльності та спрощують роботу.
Є й інша сторона медалі. Авторитетні, статусні наукові керівники з високою популярністю і щільним графіком, включаючи часті відрядження, не можуть приділити достатньо часу своєму підопічному. В цьому випадку завдання не спрощується, а навіть навпаки. Ще один момент – звертайте увагу на наукову позицію керівника. Чи варто пояснювати, що співпраця не вийде, якщо ідеї дисертації суперечать баченню куратора?
Дисертація – це не тільки якісний зміст, але і правильне його викриття. Правильність в даному випадку передбачає чітку відповідність вимогам ВАК, методичних рекомендацій в частині обсягу, структури, бібліографічного списку, виносок, елементів візуалізації, додатків, шрифту, інтервал тощо. Нюансів досить багато.
Головне правило, як уникнути помилок, - користуватися тільки актуальною інформацією. Не полінуйтеся дізнатися, які зміни внесені до правил оформлення і зіставте свою роботу по кожному пункту. Якщо пропонується кілька варіантів, наприклад, при складанні списку джерел, вибирайте найбільш поширений спосіб.
Дисертація, як і будь-яка наукова робота, має свої стандарти оформлення. Це стосується навіть таких деталей, як абзаци, відступи, нумерація, інтервали. На цю частину важливо відвести достатню кількість часу при плануванні, та не ігнорувати допомогу фахівців, якщо є сумніви чи непевність.
Це підступний аспект, який часто не залишає шансів авторам і служить причиною звинувачення в плагіаті. Враховуючи дуже високі вимоги до оригінальності, навіть особисто сформульовані фрази та висновки можуть висвітлюватися як неунікальні фрагменти.
Причина помилок в більшості випадків полягає у використанні недостатньої кількості перевірок систем на плагіат. Якщо по одному, нехай навіть дуже популярному алгоритмі, унікальність достатня, це не означає, що по іншим системам відсоток буде відповідним. Вихід один: використовувати якомога більшу кількість варіантів перевірок і орієнтуватися на кожен результат.
Підвищення унікальності забороненими способами служить справжнім вироком. Авторська позиція повинна викладатися грамотно, доступно і науковою мовою. Наприклад, не може ювенальна юстиція називатися дитячим правосуддям. Єдиний спосіб уникнути пере спаму цього терміна, намагатися рідше використовувати формулювання.
В основу формулювання мети будь-якого дослідження має братися науковий підхід. Це досягається тільки за рахунок абсолютного розуміння автором значення своєї роботи і бачення, навіщо він проводить дослідження.
При цьому результати практичної частини можуть стати причиною коригування початкового варіанту мети. Це нормально. Головне – грамотна аргументація у висновках (що повинно обов'язково підкріплюватися вмістом основних розділів) результатів повного або часткового досягнення мети.
Дисертація вимагає зусиль, зваженого і відповідального підходу, певного багажу знань. Незважаючи на відсутність вікового ліміту як такого, визначальним фактором готовності до написання й захисту є професійна зрілість. Одним із способів її перевірки є кандидатський мінімум.
Зіставляєте час і сили, орієнтуйтеся на сучасні тенденції і не бійтеся звертатися за допомогою. На рахунку авторів компанії «Дегрі-Сервіс» десятки успішно підготовлених дисертацій, які не соромно було захищати. Ми втілимо і ваші мрії та підготуємо ідеальну дисертацію на замовлення!
Цікаві статті по темі:
- Як написати дисертацію самому
- Перевірка на плагіат дисертації
- Як проходить передзахист дисертації