Ви знали, що страх публічних виступів – на першому місць серед всіх фобій людства? Промова на захист дисертації може зіграти злий жарт, якщо охопить паніка, чи не буде належної підготовки. Попереджений – значить озброєний. Тому пропонуємо скористатися наступними рекомендаціями.
Текст на захист дисертації ні в якому разі не може бути нудним, монотонним, нескладним. Згадайте американські гірки: плавний підйом, пік (або кульмінація) і ефектне завершення. Доповідь завжди повинна включати три структурні елементи:
У вступі аргументовано відображається актуальність обраної теми. Задача проставити акценти на способах вирішення окресленої проблеми. Автор характеризує предмет і об’єкт, чітко формулює винесені на захист положення. У висновку обов’язково розкривається наукова новизна.
Тобто вступ доповіді носить ознайомчий характер, основна частина занурює в суть проблеми і дослідження, а висновок необхідний для підведення підсумків і формулювання пропозицій. Уявіть, що ви альпініст, а попереду гора: підніжжя – пік – пункт призначення.
Важлива золота середина. Занадто коротка промова вводить у подив, а надто довга – стомлює і ускладнює сприйняття. Доповідь на захист займає 35-40 хвилин для докторських, і 25-30 хвилин для кандидатської дисертації.
Орієнтуйтеся на таку приблизну схему:
Головний ефект виступу: найбільше запам'ятовуються перші й останні кілька хвилин. Не використовуйте зайві вираження і не лийте воду
Не можна виходити до дисертаційної ради непідготовленим. Навіть якщо ви впевнені у власних силах і якості наукової праці, мислите ширше. Дійте, як стратег. Плануйте свій виступ (так-так, саме виступ, а не нудне зачитування).
Захист дисертації - це той самий момент, коли в людині, як говорив великий А.П. Чехов, все повинно бути прекрасно. У нашому випадку і промова, і зовнішній вигляд, і тон, і зміст.
Ми пропонуємо проставити наступні акценти в доповіді:
Не поспішайте і не тараторьте. Промова повинна бути чіткою, логічно послідовною, грамотною. Дотримуйтеся вимог паузи, працюйте інтонацією, підключайте міміку. Безумовно, в рамках розумного. Не можна бути мумією на захисті, але й клоунада теж не припустима.
Відмовтеся від папірців-шпаргалок. Це не красить виступаючого. Зачитувати з листка можна тільки пряму мову, дослівні цитати або складні цифрові, статистичні дані
Легко сказати. Чомусь саме цьому аспекту приділяється найменше уваги. А дарма. Наш зовнішній вигляд, вміння впевнено вести себе перед публікою, твердість голосу багато визначають. Пропонуємо звернути увагу не тільки на текст доповіді, а ще й на ряд питань:
Підтримайте урочистість і відповідальність моменту, покажіть, що захист дисертації для вас - не просто чергова сходка, підсумок якої визначений. Завчасно продумайте образ. Наприклад, не надягайте нові туфлі, якщо вони тиснуть. Не вибирайте занадто яскраві і нетривіальні образи.
Репетируйте промову вдома перед дзеркалом, в колі сім'ї або перед друзями. Оцініть об'єктивно себе з боку, попросіть рідних і колег неупереджено висловитися. Звичайно ж, за кілька тижнів або днів не можна стати гуру ораторського мистецтва, але пропрацювати проблемні слова і фрази варто.
Засікайте час при репетиції і робіть прогони разом зі слайдами презентації, щоб зробити доповідь в унісон із зображеннями. Ще один хороший прийом поліпшення дикції - проговорюйте промову доповіді з олівцем між зубів.
По-перше, чим якісніше мова доповіді та презентація, тим менше питань ви спровокуєте. По-друге, чим чіткіше і більш вивіреними будуть ваші відповіді, тим краще. Тому потренуйтеся в цьому напрямку теж.
Побудьте стратегом, постарайтеся поставити себе на місце членів спеціалізованої вченої ради і послухайте свою промову з боку. Може навіть, запишіть на диктофон. І, виходячи з цього, підготуйте відповіді.
Чим якісніше матеріал, з яким ви йдете на захист, тим впевненіше ви будете себе почувати. А компанія «Дегрі-Сервіс» допоможе вам в цьому. Ми готуємо дисертації на замовлення, автореферати, доповіді і гарантуємо повний супровід до захисту.