Рішення присвятити себе науковій діяльності передбачає готовність до досліджень. Один з проявів – наукові статті. У певних випадках це обов’язкова умова подальшого просування, як, наприклад, для здобувачів наукових ступенів. Хороша публікація в авторитетному виданні не завадила ще жодному вченому.
Підготовка до захисту магістерської роботи не зобов’язує публікувати наукові статті. Такої вимоги немає, але є рекомендації наукових керівників. Вони, як правило, вказують на публікації як додатковий бонус при захисті.
Не варто починати писати наукову статтю, коли в самому розпалі написання магістерської дисертації та часу залишається обмаль. Однак, якщо ще в процесі навчання вироблена концепція та проявлений інтерес до такого формату (у тому числі з розрахунком на перспективу), опублікована наукова стаття або навіть декілька будуть до речі.
На етапі навчання в магістратурі підготовку наукової статті можна вважати самою легкою, оскільки до таких робіт не висуваються жорсткі вимоги:
За аналогією з самою дисертацією, статті повинні відповідати вимогам грамотності, унікальності, наукової новизни. Додаткові умови можуть пред’являти редакції.
Таким чином, магістерська наукова стаття служить тренуванням перед більш серйозними роботами для майбутніх претендентів. Але і розраховувати на її публікацію в авторитетних виданнях першої ліги не варто.
Абревіатура відома кожному представнику наукового світу країни. Вища атестаційна комісія є головною державною структурою, відповідальною за присудження ступеня доктора філософії і доктора наук. Цим же органом встановлюються ключові вимоги до змісту і оформлення досліджень.
ВАК статті – це наукові статті, які були опубліковані в одному з видань офіційного переліку, встановленого цією комісією. Список рецензованих журналів оновлюється і змінюється, це не постійні дані.
Вимоги ВАК служать певним індикатором відбору якісного матеріалу. Вони максимально наближені до міжнародних стандартів і дозволяють виділити кращий матеріал, відповідний статусу здобувача наукового ступеня.
Так, для ВАК статей характерно:
Кожна наукова стаття ВАК вибудовується на висунутій кандидатом гіпотезі, яка в процесі роботи буде доведена та обґрунтована. Оскільки це наукове дослідження, обов’язковою вимогою є новизна, актуальність, практична значущість.
Зверніть увагу! Правила оформлення наукових статей у різних журналах ВАК можуть відрізнятися. Інформація з вимогами міститься на офіційному сайті конкретного видання. У цьому зв'язку рекомендується спочатку вибрати журнал для публікації, і тільки після цього приступати до підготовки статті.
На відміну від магістерської роботи дисертація PhD і докторська дисертація зобов'язують мати публікації ВАК та наукові статті в міжнародних виданнях. Це обов'язкова умова допуску до захисту. Однак залежно від того, на яку вчений ступінь претендує здобувач, відрізняється кількість необхідних публікацій.
Додатково до цих даних потрібна наявність публікацій конференцій у кількості не менше трьох позицій. Цифри можуть здатися великими, але, враховуючи, що дисертації пишуться не один рік і припускають масштабну дослідницьку роботу для підготовки, така кількість статей цілком виправдана.
За статистикою більше половини наукових статей ВАК не публікуються з першого разу і направляються на доопрацювання або повертаються остаточно. Крім того, сам факт публікації не гарантує належну оцінку наукової статті ВАК і схвалення дисертації.
Так, у числі причин, за якими відхиляються захищені дисертації:
Ваківський мінімум публікацій є орієнтиром і відправною точкою, але кожна конкретна вчена рада може встановити свої ліміти, які перевищують ці цифри.
Наукометричні бази Scopus та WoS вважаються найбільш авторитетними і масштабними на світовій арені. У Скопус рецензується понад 24 тисяч видань, і їх число динамічно зростає. При цьому якість опублікованого матеріалу завжди на висоті, а вимоги вважаються жорсткими і суворими, але виправданими.
Результат – високоякісний матеріал, який служить джерелом цитування для вчених по всьому світу і відображає статус дослідників. Це значне джерело інформації, консолідуюче наукові та книжкові видання, матеріали конференцій, фахові журнали.
Для здобувачів ступеня доктора філософії і доктора наук публікація в одному з рецензованих Scopus виданнях сє уттєвим бонусом у підготовці та на захисті дисертації. Крім того, розміщення наукових статей в таких журналах дає багато інших переваг:
За статистикою від 70 до 90% наукових статей, поданих на публікацію в Скопус, відхиляються. Після повторної спроби з добросовісним проведенням роботи над помилками відсоток зменшується вдвічі.
Лояльні вимоги до кількості статей в Скопус для вітчизняних здобувачів наукових ступенів обумовлені тим, що публікації в таких виданнях не можна назвати простим процесом.
Так від моменту направлення заявки і до виходу матеріалу може пройти 1-2 роки. Це залежить від кількості охочих (як ми розуміємо, чим краще видання, тим більше претендентів на публікацію), а також від періодичності виходу журналу.
Важливим залишається розмір ціни. Безкоштовні публікації в таких виданнях існують чисто теоретично. На практиці це важко. Вартість публікації традиційно залежить від конкретного видання. Мінімальні розцінки на публікації (так звані публікаційні внески) починаються від 100 доларів. При цьому може окремо передбачатися плата за рецензування.
Третім ускладнюючим фактором є платна основа користування наукометричної бази. Самостійна реєстрація з фінансової сторони під силу далеко не кожному, і таке рішення не окуповується навіть з урахуванням постійної наукової діяльності. Доступ оформлюється навчальними закладами та структурами з розрахунку, що користування забезпечується широкому колу «своїх» осіб.
Наукові статті – трамплін до захисту дисертацій. Вони важливі і актуальні на будь-якому етапі навчання, якщо говорити про перспективу. Але обов'язкова вимога публікації досліджень висувається тільки до здобувачів вчених ступенів.
В залежності від обраного видання, його рівня і спеціалізація вимоги до наукового матеріалу можуть істотно відрізнятися. Це стосується і змісту, так і оформлення. Перевіреним способом, як скоротити ризики повернення і отримати потрібну кількість публікацій у фахових виданнях, є звернення за допомогою до професіоналів.
Компанія «Дегрі-Сервіс» понад 10 років готує наукові дисертації та статті. Ми надаємо послуги щодо вибору теми, обґрунтування актуальності, доопрацювання наукових статей, підготовці матеріалу «під ключ».
Цікаві статті по темі:
- Де аспіранту необхідно публікувати свої статті?
- Scopus, WoS, Thomson Reuters або ВАК?
- Правила оформлення цитат у науковій статті
- Як написати і оформити наукову статтю?