Наукове співтовариство неможливо уявити без монографій. Це цікавий, але багатьом новачкам не до кінця зрозумілий формат роботи. Разом з тим знання і розуміння суті знадобляться в дослідженнях і подальшому розвитку. У статті ми розберемо основні аспекти, пов’язані з монографією і процесом її написання.
Поширена і загальноприйнята дефініція означає науково-популярну або просто наукову публікацію, яка є поглибленим вивченням однієї або декількох пов’язаних між собою тем. У роботі такого формату:
Багато «необізнаних» помилково вважають, що перша частина слова «моно» позначає одноосібність авторства. Це не так. Колективні монографії досить поширені. Мається на увазі зосередженість на одній темі, одному напрямку проблематики, тобто вузька спрямованість і чітка сфокусованість.
За своєю суттю це підсумкова праця, яка відображає глибину знань вченого і його вміння здійснювати науково-дослідні пошуки. Монографії демонструють концепції, що стимулюють розвиток і вдосконалення наукової мети. У цьому полягає головне завдання і призначення таких праць.
Монографії «зараховуються» тільки після публікації. Тобто самого факту написання недостатньо. Розміщенню передує рецензування, і звичайно ж, відгук повинен бути позитивним. Потрібно видання наукової праці тиражом не менше півтисячі примірників.
Без наявності опублікованої за попередні 5 років монографії або її розділів неможлива кваліфікація суб'єкта на відповідність спеціальності докторантури.
Монографії досить універсальні. Вони можуть бути орієнтовані як на вузьку цільову аудиторію - представників наукової спільноти, так на більш широку публіку з різних сфер. Цим визначаються вимоги до форми викладу: в першому випадку домінує строгий, академічний науковий стиль, у другому випадку важлива більш доступна форма, що не обтяжена складними конструкціями і термінами.
Критерії обов'язкової відповідності:
Якщо аудиторія велика, в таких наукових роботах важливо продемонструвати вміння розповідати про складні речі просто і зрозуміло.
Монографії вважаються правильними, якщо вони:
Для монографій важливо відповідність основним критеріям ВАК, якщо вони публікуються в рамках підготовки до майбутнього захисту дисертації. Оформлення тексту відповідає загальним стандартам до наукової роботи - 14 розмір, Times New Roman, полуторний інтервал, односторонній друк, чорний колір, типові відступи полів.
Сувора регламентація обсягу монографій відсутня. Практика показує, що, стандартом вважається розмір в 5 авторських аркушів, що еквівалентно 40 тисячам символів без пробілів.
У будь-який монографії повинна бути своя особлива структура і зміст, які будуть логічно і доступно сприйматися аудиторією. План написання та оформлення роботи повинен послідовно включати наступні елементи структури:
Іноді деякі видавництва вимагають передмову. Цей структурний елемент передує основному тексту і пояснює, з якою метою підготовлена монографія, в чому суть її змісту та особливості структури. До роботи повинні складатися покажчики імен та словник термінів, якщо її обсяг перевищує 20 авторських аркушів.
Важливо! При написанні монографії в співавторстві одна з її частин обов'язково повинна належати одному автору.
Монографія як наукова робота є завершальним етапом дослідження, що проводиться. Її значення зводиться до доказу компетентності здобувачів наукових ступенів. Це істотний внесок в авторитет і репутацію вченого, умова допуску до захисту дисертації, спосіб знайти колег, однодумців, інвесторів.
Хороша монографія згодом стає джерелом цитувань. На неї посилаються, її використовують у своїй діяльності інші видання та вчені, що не може не відбитися на вагомості автора в науковому співтоваристві.
Монографії вважаються досить зручним форматом наукової праці. Вони суттєво відрізняються від дисертацій, в першу чергу, за такими пунктами:
Важливо! Добрими монографіями можуть стати (що широко поширене на практиці) вдало перероблені дисертації або їх розділи.
У компанії «Дегрі-Сервіс» ви завжди можете замовити монографії і дисертації на будь-які теми. Багаторічний досвід і професіоналізм авторів (на рахунку яких, до слова, не один десяток таких робіт) дозволять наблизитися до мети і реалізувати її.
Цікаві статті по темі:
- Як написати тези?
- Що таке колективна монографія?
- Як написати анотацію англійською мовою?
- Що таке дисертація PhD і як її оформити?
- Як написати автореферат кандидатської та автореферат докторської дисертації?