- У чому значення публікацій?
- Чому саме ВАК?
- Чи актуальні наукові статті ВАК для магістерських робіт?
- Як уникнути помилок?
- Супровідна документація
- Рекомендації для успішної підготовки
Публікації ВАК на основі напрацювань автора – ключова умова для отримання допуску до захисту дисертаційного дослідження. Зараховуються тільки наукові статті, розміщені в журналах і збірниках, які рецензовані і рекомендовані комісією. Демонстрація власних напрацювань багато в чому залежить від правильного вибору видання.
У чому значення публікацій ВАК?
Першочергова причина – вимоги, які містить актуальна редакція Положення про присвоєння вчених ступенів. Публікації потрібні для захисту. Правова регламентація передбачає наступні вимоги щодо кількості:
- здобувачі кандидатського ступеня з суспільних, гуманітарних і соціальних наук – мінімально 3 позиції;
- кандидатського ступеня з точних наук – мінімально 3 опубліковані позиції;
- докторського ступеня за громадським, соціальним і гуманітарним наукам – як мінімум 15 опублікованих наукових статей;
- докторського ступеня по інших галузях науки, включаючи технічні та природничі дисципліни – мінімально 10 публікацій.
Корисно! Повноцінною альтернативою публікацій ВАК для дисертаційного дослідження є патенти і авторські свідоцтва на об’єкти інтелектуального права, зареєстровані належним чином.
Потрібна допомога у підготовці роботи?
Ще однією причиною публікацій є підвищення авторитету та удосконалення статусу вченого. Це спосіб донести науковому співтовариству свою позицію і перспективність, знайти однодумців, знайомитися з новими людьми і, в окремих випадках, знайти інвесторів для подальшої діяльності.
Чому саме ВАК?
Видання ВАК рекомендуються для розміщення матеріалів як джерела, які відповідають принципово важливим умовам:
- Наявність перекладених видань і версій англійською мовою. Періодика ВАК включена в зразкові інструменти моніторингу цитування досліджень з різних векторів науки. Йдеться про реферативні бази WoS, Scopus;
- Розміщення в найбільших національних електронних бібліотеках, що забезпечує розширений пошук і аналітику за рахунок великого обсягу різноманітної інформації;
- Включення в список авторитетних видань, які рекомендуються на вітчизняному та світовому рівні для розміщення матеріалів за темами і векторах науки;
- Включення публікованих матеріалів в РИНЦ, що відкриває доступ для використання і аналізу досліджень вчених ближнього зарубіжжя.
ВАК регулярно оновлює список рекомендованих видань. Актуальна інформація розміщується на офіційному сайті.
Чи актуальні наукові статті ВАК для магістерських робіт?
ВАК статті не є обов’язковою вимогою для отримання статусу магістра і захисту відповідної дисертації. Однак це бажана умова, яке надає ряд бонусів і переваг, полегшує завдання майбутнім магістрам і відкриває широкі можливості.
Статті в рецензованих ВАК журналах, що ґрунтуються на магістерських дослідженнях – це можливість всебічно і неупереджено оцінити ступінь підготовки автора, його концепцію, досліджений матеріал на обрану тему.
Корисно! Інформація про те, що стаття опублікована, оформляється у спеціальній формі-додатку до дослідження або в бібліографії наукової праці. Це може бути посилання на електронний носій або відомості про друкований варіант збірника.
Як уникнути помилок?
Своєчасна якісна публікація статті ВАК неможлива без знання тонкощів процесу. Єдиного алгоритму дій немає. Все залежить від тематики, вимог конкретного журналу, позиції редакторів тощо. Однак є універсальні пункти, без дотримання яких доопрацювання або категоричного відхилення не уникнути.
- Вимоги до оформлення. Ігнорувати цей пункт не можна. Важливо уточнити умови конкретно заданого журналу і упевнитися, що отримана інформація є актуальною. Навіть якщо раніше були публікації саме в цьому виданні, правила можуть модифікуватися щорічно. При недотриманні вимог щодо оформлення йде відмова в публікації, в тому числі без повідомлення автора про таке рішення.
- Якісний переклад. Ряд журналів зобов'язують надавати переклади матеріалу на іноземну мову (в більшості випадків - англійська). Ця вимога поширюється не на весь текст, а щодо анотації, назви, ключових слів, авторського складу, списку використаних джерел. З огляду на специфіку і складність, аматорський переклад може бути оцінений як підготовка низької якості.
- Підбір індексу. Публікація статті неможлива без індексу УДК. Він розміщується в верхньому лівому кутку і відображає інформацію про вектор наукової галузі дослідження.
- Облік графіка виходу журналу. Для кожного друкованого або електронного видання характерна періодичність виходу. Регулярність - щомісяця, квартал, рік, раз в два роки. На офіційному сайті кожного видання розміщується приблизна дата публікації ВАК статті. Це питання потрібно уточнити завчасно, оскільки на швидкість розміщення впливає, в тому числі, і черга поданих заявок на публікації.
Це перелік значущих, але не вичерпних аспектів, які дозволять мінімізувати труднощі на шляху до публікації. Готовий матеріал висилається на електронну пошту редакції.
Корисно! Якщо самостійний вибір індексу викликає проблеми, для шифрування статті за всіма параметрами можна залучити бібліотеки вищого навчального закладу, звернувшись за допомогою.
Супровідна документація
На додаток обов'язково відправляються супровідні документи в письмовому вигляді. Редакційна колегія в кожному конкретному випадку уточнить всі нюанси. Приблизний перелік наступний:
- два примірника тексту;
- лист-супровід про посвідчення факту здобувача ступеня кандидата або доктора наук, складене представниками навчального закладу;
- виписка з протоколу ради факультету або кафедрального засідання з рекомендаціями про публікації;
- підтвердження про відсутність відомостей про заборону на розголошення інформації;
- ідентифікуюча інформація про автора, його науковий ступінь, місце працевлаштування, найменуванні навчального закладу тощо;
- сукупність рецензій і відгуків від інших вчених з науковими ступенями, які спеціалізуються на обраній автором тематики.
У супровідній документації обов'язково має бути підтвердження-зобов'язання, яке гарантуватиме, що спроба публікації в ВАК цього матеріалу є першою.
Рекомендації для успішної підготовки
Практика дозволяє сформулювати ряд універсальних правил, обов'язкових для підготовки матеріалу:
- Конкретна структура з чітко відображеними елементами.
- Правильно складене назву з назвою наукової статті, відомостями про автора, найменуванням освітнього закладу.
- Ємна і відповідна максимального обсягу анотація на національною та англійською мовою.
- Складання анотації тільки після того, як буде готовий основний матеріал.
- Заборона опису виконаних напрацювань на самому початку опублікованого матеріалу.
- Обов'язкове доповнення матеріалу ключовими словами, які також повинні бути перекладені на англійську мову. Їх кількість визначається темою дослідження і варіюється в діапазоні від 2 до 5 слів.
- Формування зрозумілих, відповідних введенню і темі дослідження висновків в заключній частині. Вони повинні стати підведенням підсумків і відображати досягнення автором поставлених на початку дослідження цілей.
- Оформлення посилань квадратними дужками.
- Підкріплення авторської точки зору теоретичним матеріалом в основній частині дослідження. Супровід тексту ілюстраційними матеріалами, включаючи графіки, таблиці, схеми.
- Правильно оформлена і достатня бібліографія. Для всіх публікацій в журналах ВАК діє чітке обмеження за кількістю джерел - не більше 10 позицій.
Ці та безліч інших аспектів впливають на якість статті, а отже на можливість і терміни публікації ВАК. Компанія «Дегрі-Сервіс» пропонує на замовлення послугу з комплексної підготовки публікації, а також підбір теми дисертації, монографії або допомогу в написанні статті для Scopus. Досвід і кваліфікація наших авторів дозволяють мінімізувати ризики доробок і як можна швидше досягти бажаної мети.
Цікаві статті по темі: