Аспірантура – третій рівень вищої освіти України. Її основна мета полягає у підготовці та захисті дисертації. Однак багато хто так і не приходить до цього етапу, а використовують знання та досвід для професійного зростання. У аспірантів є деякі пільги та привілеї – небагато, але все ж таки краще, ніж нічого. Давайте розберемося.
Очне навчання аспірантів може відбуватися на бюджетній та контрактній основі. У першому випадку належить державна стипендія. Її розмір – фіксований. 2021 року він становить 6705 гривень на місяць. За особливі заслуги та досягнення може встановлюватися академічна стипендія. Її розмір становить оклад викладача – ставка + 25%. За підсумками 2020 року Президент підписав такі стипендії 21 аспірантові. Тобто розраховувати на цей привілей можуть далеко не всі.
Крім того, працюючі аспіранти-очники мають право:
Ці привілеї поширюються на всі 4 роки навчання. Як бути, якщо аспірант захистив дисертацію доктора філософії на 2-3-4 курсі, тобто раніше за термін навчання? Він може отримати одноразову виплату в сумі стипендії, що залишилася, за поточний рік і оплачувану відпустку на термін, який залишився до завершення навчання.
Пільг при вступі безпосередньо для аспірантів немає. Аспіранти-іноземці можуть претендувати на місце у гуртожитку. Вся науково-інформаційна база кафедри та навчального закладу у розпорядженні аспіранта. Забезпечується оснащення посібниками у міру можливості. Кількість бюджетних місць визначається держзамовленням та на них претендують ті, хто набрав найвищий конкурсний бал. Причому шанси на максимальний бал збільшуються, якщо аспірант має наукові міжнародні публікації Scopus, WoS, патенти, дипломи переможців та призерів міжнародних олімпіад.
Не використані аспірантом додаткові робочі дні та відпустки поточного року не переносяться на наступний рік.
Аспіранти на заочній формі навчання найчастіше працюють. Це логічно, оскільки заочники не мають стипендій і навіть бюджетної форми. Тому пільги для такої категорії учнів, переважно, пов’язані з відпустками та трудовим законодавством. А саме відповідно до ст. 216 КЗпП:
Щоб доїхати до місця навчання, працівник має право на безплатну відпустку в кількості днів, що витрачаються на дорогу. Закон не конкретизує обставини, за яких працівник може використати навчальну відпустку. Він погоджує дати на власний розсуд, враховуючи розклад іспитів, програму навчання, план-графік дисертації.
Невикористані відпустки чи неробочі дні не переносяться на наступний рік. Це саме стосується святкових днів, які припадають на відпустку. Компенсації в цьому випадку теж не належать. Студенти-заочники не мають права на стипендію, але можуть скористатися податковою соціальною пільгою, якщо дозволяє розмір заробітної плати.
Найбільше в Україні є аспірантів за спеціальностями правових наук. Їх майже 15% від загальної кількості. А бажаючих продовжити наукову діяльність із профілю хімії та біології дуже мало. Дисертації на цю тему майже не захищаються. Робіть висновок, до якої аспірантури вступити простіше.
Стаття 169 НК України дає чітко зрозуміти, що аспірантам належить перерахунок податку та податкова соціальна пільга. Форма навчання немає значення. Розмір становить 150% суми пільги.
Розрахунок провести не складно:
2379/0,5 = 1187,50 гривень.
1187,5*150% = 1781 гривня.
Є обмеження до максимального розміру доходу, до якого може бути застосована податкова пільга. Для розрахунку цієї суми потрібно прожитковий мінімум помножити на коефіцієнт 14 і округлити до першої десятки.
2379 * 1,4 = 3330 гривень.
Враховується лише заробітна плата. Якщо аспірант додатково отримує стипендію або інший дохід, така пільга нівелюється. За наявності кількох підстав для пільги, наприклад, статус аспіранта (150%) та наявність двох і більше дітей віком до 18 років (100%), можна скористатися лише одним варіантом – тим, за яким вищий відсоток.
Однак, як бути, якщо мінімальний розмір оплати праці майже вдвічі вищий? Пільга підходить тим, хто працює на неповну ставку, за графіком у неповний робочий час або з об’єктивних причин зберіг місце роботи, але не заробіток.
Податкова соціальна пільга не поширюється з доходу самозайнятих осіб, державних службовців та на інші офіційні доходи, одержувані крім зарплати.
На відміну від перших двох ланок системи освіти аспірантура як третя ланка не має на увазі соціальних пільг при вступі та навчанні. Мається на увазі спеціальних соціальних пільг. Водночас, як і будь-яка людина, аспірант може:
Кожна з цих категорій може мати на увазі додаткові пільги, наприклад, щодо проїзду в транспорті, отримання позачергової відпустки, права на пільгові путівки та додаткові дні відпустки. У разі тривалої хвороби понад 30 днів аспірант має право продовжити термін навчання на цей період. Крім того, у конкретному ВНЗ можуть встановлюватися свої бонуси та привілеї для аспірантів.
Аспірантам надається оплачуваний години практики. Їхня кількість – 50 годин на місяць. Безкоштовна практична діяльність у статусі лектора чи викладача на семінарах заборонена.
Щоб полегшити процес навчання і без проблем поєднувати аспірантуру з роботою, важливо вміти делегувати навантаження. Компанія «Дегрі-Сервіс» пропонує підготовку на замовлення всіх видів аспірантських робіт, у тому числі написання дисертації «під ключ» та публікацію наукових статей. Ми надаємо гарантію якості та повний супровід.