За статистикою найважчим моментом написання наукової праці є висунення гіпотези. Особливо це стосується дисертацій на здобуття наукових ступенів. Ціна питання надто висока, і аксіома-припущення або здогади, які не підпадають під жодну аргументацію, можуть зіграти злий жарт і нівелювати всю працю.
Наукова гіпотеза є твердженням, що включає припущення щодо проблематики дослідження. Термін означає головну ідею, концепцію дисертації. Це формулювання, доказ або спростування яких дає зрозуміти – робота проведена не дарма: вона несе в собі смислове навантаження і значимість для теорії або практики.
Алегорично гіпотеза розцінюється як міст, сполучна ланка між наявними знаннями і знаннями майбутнього. Це вектор еволюції думки та імовірнісна величина, навколо якої проводиться процес доведення або спростування.
Гіпотези розкриваються через їх функції:
Дисертація не народжується спонтанно. Це трудомістка і нешвидка робота. Гіпотезу визначає предмет, цілі і завдання дослідження.
В основу висунення і доказу гіпотези в дисертації береться критерій формалізованності:
З огляду на вірогідну характеристику будь-якого наукового припущення, на перших порах може висуватися кілька гіпотез, в тому числі, які одне одного взаємовиключають. У процесі занурення в дослідження і отримання результатів відбувається природний процес відсіювання і підтвердження.
Гіпотеза оформлюється такими фразами, як: поєднання «якщо - то», «можливо за умови ...», «можна припустити ...», «так як ... то ...», «щось є засобом чогось».
Правильна гіпотеза завжди має форму припущення, але не будь-яке припущення можна вважати гіпотезою. В контексті дисертації важливий логічний зміст поняття.
Це три ключових умови-характеристики, одночасне дотримання яких дозволяє говорити про справжню науковість. Гіпотеза не може бути довільною, фантастичною або надуманою фразою.
Головна характеристика гіпотези - то елемент системи теоретичної області, в якій проводиться дослідження. З огляду на можливість висунення незліченної кількості припущень з будь-якого питання, вони повинні розглядатися у взаємозв'язку з теоретичними знаннями конкретної епохи. Наприклад, твердження, що Земля крутиться навколо своєї осі, це не гіпотеза, а очевидний факт. Однак були часи, коли таке наукове припущення доводилося.
Специфіка гіпотез наукових досліджень полягає в тому, що вони одночасно передують вирішенню поточних проблем в комплексі і конкретних завдань окремо. До цього поняття висуваються наступні вимоги:
Корисно! Одна з можливих функцій наукової гіпотези - захист інших гіпотез перед старими знаннями або новими досвідченими відкриттями.
Спочатку висунута гіпотеза не є істиною останньої інстанції. Дисертаційні дослідження припускають глибоке занурення в теорію і власні практичні напрацювання. Такі наукові дослідження можуть вносити корективи у формулювання і навіть повністю перетворювати робочі гіпотези. Головне - відповідність результату, логічність, послідовність і корисність дисертації. У цих та багатьох інших питаннях допоможе розібратися компанія «Дегрі-Сервіс».
Цікаві статті по темі:
- Вступ і висновки у дисертації
- Теоретична і практична значущість дисертації
- Актуальність в дисертації
- План дисертації і огляд літератури