Шукачі статусу доктора наук для досягнення своєї мети не обмежуються тільки підготовкою дисертації, так як необхідний цілий перелік супутніх робіт. У їх числі – автореферат докторської дисертації. Цей документ є короткою випискою всього дослідження, допомагаючи донести головну думку і напрацювання.
При написанні автореферату головним орієнтиром служить державний стандарт ДСТУ 3008-95, присвячений питанням документації та звітності, у тому числі в науковій сфері. Крім цього документа важливо враховувати вимоги ВАК і міжнародні стандарти.
Багато в чому правила аналогічно дублюють вимоги до самої дисертації:
Отже, потрібен науковий стиль викладу і акцент на загальнозрозумілі терміни. Універсальні вимоги носять досить загальний характер. Їх конкретизація залежить від обраної дисципліни і теми дослідження, загальноприйнятих правил в установі та колективі, за яким закріплений здобувач.
В авторефераті повинна бути послідовна, чітка структура. Вона будується аналогічно самої дисертації, але є більш спрощеною. Всього прийнято виділяти 3 елемента структури:
Ці частини готуються на основі матеріалу дисертації та в чіткій відповідності до неї.
Зверніть увагу! Найоб'ємнішою і важкою в підготовці є основна частина. Умовно її зміст можна визначити чотирма векторами: методи, основні етапи, структура, аргументація висновків. Іншими словами, це коротка формула самої дисертації.
За вимогами ГОСТ обсяг автореферату до докторської дисертації варіюється в діапазоні від 0,9 до 1,9 авторських аркуша. В еквіваленті на друковані стандартні сторінки – до 48 аркушів. Якщо обрані технічні теми, допускається зменшення обсягу до 32 аркушів.
Серед інших правил оформлення:
Найбільше місце за обсягом в таких роботах займають малюнки та інші елементи візуалізації. Щоб скоротити їх масштабність і зробити текст більш легким для сприйняття, рекомендується використовувати графік для поєднання декількох малюнків та впорядковувати сортування зображень по таким критеріям, як найменування, розмір.
Щодо високоякісних графічних зображень доречним буде зменшення їх масштабу. Таким чином, ці та інші прийоми можна «підглянути» у будь-якому авторитетному науковому журналі.
Важливо звертати увагу на правила оформлення титульних аркушів авторефератів. Враховуючи серйозність наукової праці, повинна зазначатися наступна інформація:
У ситуації, коли обсяг автореферату перевищив допустимі межі, можна скористатися такими прийомами скорочення сторінок, як заміна часто використовуваних термінів і словосполучень на абревіатури, скорочення кількості ключових слів і типових формулювань, їх заміна на займенники.
Обов'язкова вимога не обмежується тільки текстом автореферату. Потрібен відгук на цю роботу. Відповідальним за виконання суб'єктом є куратор проекту. Також цю функцію може виконувати інший фахівець наукової установи з переліку розсилки документації.
Структурно відгук на текст докторської наукової роботи включає ПІБ автора, юридичну назву місця його працевлаштування, контактні дані для зв'язку, основний текст зі змістом та аргументацією, висновки.
Призначенням відгуку автореферату докторської дисертації є максимальне розкриття суті дослідження так, щоб це було ємне, лаконічне і зрозуміле донесення основної думки. Докторська дисертація буде розцінена як високоякісна, якщо у відгуку до автореферату дотримані і відображені такі критерії:
Корисно! Відгук обов'язково тиражується в двох примірниках, має бути особисто підписаний автором та засвідчений у відділі кадрів. Якщо автор відгуку не має ніякого відношення до теми вивчення, він не має права на складання яких-небудь відгуків.
Автореферат і відгук на нього - перше, з чим будуть знайомитися при вирішенні питання про допуск до захисту. З огляду на, що наукові діячі далеко не кожен день стикаються з таким форматом, самостійне написання може викликати ряд труднощів.
Ми пропонуємо послуги професіоналів, на рахунку яких десятки успішно підготовлених дисертацій і супутніх робіт. Ви можете замовити докторську дисертацію «під ключ» або скористатися іншою з численних послуг. З компанією «Дегрі Сервіс» немає висот, які вам не підкоряться!
Цікаві статті по темі:
- Як написати тези?
- Що таке монографія і колективна монографія?
- Як написати анотацію англійською мовою?
- Що таке дисертація PhD і як її оформити?