Академічна доброчесність набуває актуальності і стає однією з найбільш значущих категорій в науковому середовищі. Що ж це таке і в чому суть принципів?
Показовим став процес перевірки докторських дисертацій тепер вже колишнього міністра Німеччини Гуттенберга та заступника голови Європарламенту пані Кох-Мерін. Виявлено плагіат, і чиновники були змушені подати у відставку.
Ще більш жорсткі наслідки за порушення вимог дисертації по плагіату наздогнали доктора по клонуванню Гванг Ву Сук – призначена кримінальна відповідальність у вигляді двох років позбавлення волі.
У широкому сенсі академічна доброчесність – це морально-етичні принципи, обов’язкові для дотримання всіма представниками освітнього та наукового середовища. Така система цінностей служить орієнтиром і еталоном, на який прийнято рівнятися.
Виділяється кілька базових принципів:
Так чи інакше, ціннісні орієнтири важливі і в процесі освіти, і в процесі професійного становлення. Вони лежать в основі дотримання закону і встановлення нормальних взаємовідносин серед людей.
У століття глобалізації уникнути комунікацій неможливо. Більше того, такі посилання колись крилатими фрази, як «не читай мені моралі», втрачають свою актуальність. Якість наукової роботи (як і результату в будь-якій іншій справі), як і раніше залишається на першому місці. Проте все більше уваги приділяється способам і методам досягнення успіху.
Зараз всі перспективні фахівці в буквальному сенсі шикуються в чергу за такими ось «настановами». Чому? На перший план виходить емоційний інтелект.
Академічна доброчесність і добропорядність сприяє:
Це незмінні характеристики цілеспрямованих особистостей. Таке поєднання якостей важливе для дослідників та науковців.
Наведемо конкретний приклад. Публікація у Scopus може вимагати значних витрат часу – від декількох місяців до року і навіть більше. Якщо ще додати час на написання та підготовку статті, інтервал подвоюється.
А тепер уявімо, що виявлено плагіат та порушення авторського права. Це автоматично зводить нанівець усі зусилля, а якщо публікація вже зроблена, підсумком може стати скандал і ганьба на рівні міжнародного співтовариства.
Таким чином, академічна доброчесність як оціночний критерій у науковому середовищі проявляється у двох значущих аспектах:
Головним і найбільш значущим в науковому плані показником дотримання академічної чесності є плагіат, а точніше його відсутність. Якщо автор навмисне або по необережності порушує авторські права і представляє для захисту або публікації неоригінальний матеріал – має місце порушення одночасно декількох принципів.
Авторитетні наукові видання розглядають заявки на публікації, в тому числі, з ракурсу академічної порядності автора. Це репутація, яку легко зіпсувати, але важко відновити.
Плагіат, обман, шахрайська змова, договірне протиправне співробітництво та інші негативні прояви, на жаль, не рідкість в нашій країні. Статус кандидата і доктора наук як мета спонукає шукачів діяти поза рамками моралі.
Вища атестаційна комісія вживає заходів щодо усунення такого явища, аж до таких жорстких рішень, як позбавлення ступеня доктора наук. Тим не менш, є маса суб'єктивних та об'єктивних причин, які сприяють такому явищу:
За негласною статистикою третя частина представників наукового середовища, які досягли високого статусу, анонімно зізналися в порушенні академічної доброчесності в тому чи іншому вигляді. Найпоширеніші методи – мозаїчний плагіат і самоплагіат.
На сьогоднішній день активно ініціюється питання про введення обов'язкового курсу з академічного доброчесності в кожному вищому навчальному закладі країни.
Кандидати, доктори наук, здобувачі вчених ступенів є учасниками процесу реалізації державної політики в частині забезпечення якості освіти і науки. Віднедавна, а саме після реформи освіти 2015 року, для них введена така форма як декларація. Це документ, яким вчені заявляють про намір неухильно дотримуватися Кодексу академічної доброчесності і запевняють, що зобов'язуються виконувати наступне:
Тонкощів досить багато. Однак компанія «Дегрі-Сервіс» запевняє, що написані нами на замовлення наукові роботи не стануть предметом розглядів. Ми готуємо бездоганний результат, який пройде будь-яку перевірку.
Цікаві статті по темі:
- Як змінити наукового керівника в аспірантурі?
- Кращі гранти для вченого
- Порядок вступу до докторантури
- Як скласти кандидатський мінімум?
- Хто такий доцент?